Turist Sayısında Rusya Etkisi

Turist Sayısında Rusya Etkisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan yabancı turist sayısı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,10 oranında artış gösterdi. Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık öğretim görevlisi Kutay Gözgör, Rus Turist sayısının yüzde 485 artış göstermesi turist sayısında etkili olduğunu ifade etti. Gözgör, Rusya ile normalleşen ilişkiler sonrası turist sayısının önümüzdeki süreçte artmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Rus Turist Sayısı yüzde 485 artış gösterdi
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından nisan ayında ülkeye giriş-çıkış yapan turist sayısı açıklandı. 2016 yılının ikinci yarısından itibaren azalan yabancı turist sayısı, yılın ilk yarısı sonlanırken yükseliş eğiliminde yer alıyor. Özellikle 2017 yılına baktığımızda ilk 4 ayda sürekli artış eğiliminde olan yabancı turist girişleri dikkat çekiyor. Nisan ayı yabancı turist girişleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,10 oranında artış gösterdi. Rus turist sayısı ise nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 485 artış gösterdi. Rusya ile normalleşen ilişkilerin etkisi Turist sayısına da yansımış durumda.

Cari Dengeyi Destekler

Mart ayında ülkemize yaklaşık 1,5 milyon yabancı turist girişi gerçekleşirken, bu ay bu rakamın 2 milyonun üzerine çıktığını görüyoruz. Nisan ayında en çok ülkemize ziyarette bulunan turistler Almanya ve Rusya’dan gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde de havaların ısınması ile yaz sezonunun başlaması, artış eğilimindeki yabancı turist girişlerini yukarı yönde desteklemeye devam edecektir. Döviz gelirine oldukça büyük katkı sağlayan yabancı turist girişleri, ülkeye daha fazla döviz girişi olarak yorumlanabilir ve gelecek dönemlerde bunun cari açığı olumlu yönde etkilemesini bekleyebiliriz. Bu bağlamda turizm verileri önümüzdeki süreçte takip edilmeye devam edecektir.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Parmaklarınıza Ne Kadar Güvenebilirsiniz?
Önceki yazı
Akdeniz’i Yorulmadan Keşfedin