Sizin İtibar Katsayınız Kaç?

Sizin İtibar Katsayınız Kaç?

Amerika’nın önde gelen pazar araştırma şirketlerinden Stagwell Group’un geleneksel İtibar Katsayısı raporu bu yılki şaşırtıcı sonuçlarıyla da dikkat çekmeyi başarıyor. Her yıl, en çok göz önünde olan şirketlerin toplum içindeki algılarını ve itibarlarını ölçümlemeyi hedefleyen raporda Apple 24, Google 20 sıra gerilerken Tesla dokuzunculuktan üçüncülüğe çıkarak itibar katsayısını en çok yükselten şirket oldu. Amazon ise birincilikteki yerini korudu.

Sıralamaya göre: 1-10 arasında Amazon, Tesla, Walt Disney, UPS; 10-20 arası Microsoft, Nike, Boeing, Honda, P&G; 20-30 arası: Netflix, LG, Coca Cola, Google ve Apple; 30-40 arası: Sony, IBM, Nestle, Samsung, Unilever; 40-50 arası: Toyota, Pepsi, eBay gibi şirketler yer alırken Facebook, Starbucks, Ford, McDonald’s, Shell, Volkswagen ve Uber ilk 50’ye giremedi.

Araştırmaya göre bir şirketin itibar katsayısı 6 ana başlıkta toplanıyor. Ürün ve Hizmetler başlığı altında ürünlerin kalitesi, yenilikçiliği, kattığı değer ve şirketin bu ürünlerin arkasında ne kadar durduğu sorgulanıyor. Duygusal Çekicilik boyutunda şirketin ve ürünlerinin müşteride bıraktığı iyi hisler, uyandırdığı hayranlık, saygı ve güven duyguları inceleniyor. Çalışma Ortamı altında çalışanların ve ailelerinin yeterince ödüllendirilip ödüllendirilmediğine, çalışma şartlarının uygunluğuna bakılıyor. Finansal Performans başlığı şirketin rakiplerine karşı konumunu, kârlılığını, yatırımlarının risk maliyetini ve büyüme beklentilerini içeriyor. Vizyon ve Liderlik boyutunda şirketin piyasadaki lider konumu ve gelecekle ilgili vizyonu değerlendiriliyor. Son olarak, Sosyal Sorumluluk başlığı altında da topluma ve çevreye karşı duyarlılıklar ve sorumluluklar ölçümleniyor.

Üreticiyle tüketicinin arasındaki bilgi açığı günden güne kapanıyor; insanlar artık, markalardan ve ürünlerinden hiç olmadığı kadar haberdarlar. Markaların bir gecede doğup bir gecede yıkılabildikleri böyle bir ekosistemde, şirketlerin ayakta kalabilmeleri için genel anlamda itibar katsayılarına yatırım yapmaktan başka seçenekleri yok.

Sonuç olarak, her işletmenin bir itibarı var. Göz önünde olsun ya da olmasın hepsi, ürün geliştirmeden sosyal medya yönetimine kadar uzanan fırsat ve tehlike dolu bu süreçte yapacakları hamlelerle pazarın rekabet koşullarını doğrudan etkileyebilir. İtibar kaybetmenin maliyeti, işletmenin finansal değer kaybetmesinden çok daha yüksektir. İşletmeler kendi krizlerini doğurabilecekleri gibi yukarıda bahsi geçen 6 ana başlığa işletmenin tüm paydaşları sahip çıktığı takdirde büyüme rüzgarını da arkalarına alabilirler.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Kalabalıkların Bilgeliği
Önceki yazı
Cevizlik Girişimler: Digime3D