Selam Olsun Bitcoin Madencilerine!

Bitcoin mining (maynin okunuşu ne güzel yahu) Google’a yazsanız yığınla döküman çıkar. Ama siz biraz daha kaliteli içerik bulmak için “Bitcoin Dijital Karga” yazın.

Bitcoin’i öğrenmek isterseniz şu makaleye tıklayabilirsiniz.

Benim bugün bahsedeceğim, siteniz varsa ve mining yapmak, yaptırmak istiyorsanız Coinhive kullanabileceğiniz.

Coinhive bir site. Bizim gibi. Ama içerik değil ziyaretçileriniz ile kripto para üretmenize imkan sağlıyor. Bir sürü var tabi ama benim kullandığım bir sitede kullandığım için ben bunu ele almak istedim.

Tarayıcınız tarafından sipiyuuuu (CPU (işlemci)); o kadar güzel iç içe oldu ki noktalı virgül koymadan geçemedim yazılımcı işi ;).

Saldırganlar kötü amaçları için kullanmaya başladı, bu JavaScript kodunu tarayıcı uzantılarına veya programlara gömüp kullanıcı izni olmaksızın kripto para madenciliği (Monero, Dashcoin, DarkNetCoin ve diğerleri) için kullanmaya başladılar.

Coinhive.com Miner Trojan genellikle Internet’ten indirdiğiniz diğer ücretsiz programlarla veya tarayıcı uzantılarıyla birlikte çoğu zaman gelmektedir. Ne yazık ki bazı ücretsiz uygulamalarda her ne kadar size söylemesede bu gibi uygulamaları sisteminize dahil edebilirler.

Ve işten anlamıyorsanız yani minikte olsa bir bilginiz yoksa geçmiş olsun. Şöyle bir senaryo düşünsenize bir siteniz var bir şekilde güvenlik açığından girilip birazdan yazacağım Javascript kodunu ekleyip sizi sömürdüğünü, sizin üstünüzden ziyaretçilerinize mining yaptırmak.Neyse sus sus biri filan duyar şimdi..

Coinhive ‘e üye olup hemen giriş yapalım. Giriş yaptıktan sonra “settings” kısmına geliyoruz.

Buradan sitemizi oluşturuyoz. Sonra sitemiz için bir public ve secret diye iki kısımda API keyler yer alıyor.


Yukarıda ki script kodunu zaten Coinhive bize veriyor. Biz sadece koyu olarak yazdığım kısma sitemiz için verilen Public API keyi head bölümüne yazıyoruz.

Sonra tarayıcı açık olduğu sürece kazma işlemi devam ediyor.

Dashboard kısmından yapılan kazım miktarını görebilir ve elinizde olanı da görebilirsiniz.

Ayrıca “Documentation” başka neler kullanbileceğinizi görebilirsiniz. Google recaptcha gibi görünen ama arkada kazım yapan bir arkadaş bile var. Ayrıca kısa link olarakta oluşturabildiğiniz bir hizmette mevcut.

Aman Gak diyoruz dikkatli olun.

-Sitenizi ciddi tehlikeye atabilirsiniz. Google ve Antivirüsler tarafından siteniz kötücül barındırılan web sitesi olarak işaretleyebilir.
-Bilinen tüm antivirüsler ve reklam engelleyiciler bu sistemi bloke etmektedir.
-Kullanıcılar bu site çok kasıyor bilgisayarımı diyerek girmekten vazgeçebilirler.

Karga Notu : Link adresi ücretsiz bir site ve tek kullanımlık olduğundan ileride ne için ve kim tarafından kullanılacağı bilinmediğinden gizlenmiştir.

İçiniz rahat olsun ! Biz DijitalKarga ve ben Çağrı EL ne burada ne de kendi sitemde bunu kullanmıyoruz. Kullanmayacağız da 🙂

Bu arada eğer olurda 1 btc’niz olursa kargaya az bişi atarsınız 🙂

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Modern Veterinerlikteki Alet ve Ekipmanlar
Önceki yazı
Fenomenler Satın Alma Tercihlerini Etkiliyor Mu?