Whatsapp, Slack, Telegram, Facebook Messenger, Twitter, Instagram DM aslında hepsi farklı mecralar olsa da hepsinde bir mesajlaşma özelliği var. Hepsi bizler için birer messenger.

Ama bunlar hep gavur icadı artık bizimde yerli ve milli PTT Messenger var.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü ‘nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu ve sırada ” Yerli WhatsApp ” hakkında bilgiler verdi.

Ptt Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bir uygulama imiş.

Bozdağ uygulamayı şu sözlerle anlattı:

“Yerli haberleşme platformu yaptık. Yerli Whatsapp gibi düşünülebilir. Bu platform gözetleme-dinleme yapmamaktadır. Uygulamanın ilk testini Başbakan Yıldırım, Hatay’daki Zeytin Dalı Harekat Merkezi’ne bağlanarak yapmıştır.

Bilgi güvenliği çerçevesinde milli bir çözüm olan güvenli iletişim konusunda dışa bağımlılığı gideren, milli mühendislik imkanlarıyla geliştirilen anlık mesajlaşma, anlık grup mesajlaşması, sesli ve görüntülü görüşme, konum ve dosya paylaşımı tek bir platformda güvenli bir altyapı sağlayan yeni bir haberleşme sisteminin tanıtımı yapıldı.

Yüzde yüz yerli ve yeni bir yazılım. Kamu kurumları bunu kullanacak. Sonra vatandaşların kullanımına da açılacak. Bunun ilk uygulamasını da Sayın Başbakanımız Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla konuşmuş, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin bilgi almıştır. Önemli bir değişim, gelişme.”

Gelen bu duyurunun ardından uygulamanın adının PTT Messenger olduğu, uygulamanın sesli ve görüntülü görüşmelerin yanında, dosya ve medya göndermeye de izin verdiği ortaya çıktı.

Google Play mağazasında henüz görünmeyen uygulama, APK dosyası olarak indirilebiliyor. Bazı sitelerde uygulamanın yoğunluk dolayısı ile başlarda çalıştıramadığı söylenmekte.

Bu güzel bir haber ama;

Yaani arama motorunu zamanında kaynak kodlarında rastlanılan Entent servisi ve Google servisleri gibi olması veri merkezlerinin Türkiye’de olması ama yapılan aramaların yurtdışı servislerden alması gibi garip olaylar pek millileştirmiyordu.

Umarım ki PTT Messenger’da böyle bir durum yoktur. (ki olduğunu düşünüyorum:) )

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
YouTube Go artık Türkiye’de! ▶️
Önceki yazı
Şitt Sen Üniversiteli!