Kargastik İçerik Pazarlama Araçları

Kargastik İçerik Pazarlama Araçları

İçerik pazarlaması çalışmaları çok hızlı bir şekilde büyümekte ve çok etkili bir hale gelmektedir. Her gün milyonlarca insan internet üzerinde milyonlarca içerik ile karşılaşmaktadır. Ancak bu içeriklerden hangisi faydalı, hangisi kaliteli elbette ayırt etmek zordur. Sonuçta internet üzerinde oldukça fazla sayıda bilgi kirliliği yaratan birçok içerikte mevcuttur. Bundan dolayı da bir içeriği yazmak, onu optimize etmek ya da belirli mecralar aracılığıyla yayılmasını sağlamak tahmin edildiği kadar kolay olmayabilir.

İçerik pazarlaması konusunda nasıl etkili bir strateji oluşturulur ve içerik oluştururken nelerden, nasıl faydalanılır diye her zaman detaylıca düşünülmelidir. Şimdi içerik pazarlaması çalışmalarında size çeşitli konularda yardımcı olacağını ve işlerinizi kaliteli ve kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacak olan bazı yardımcı araçlardan bahsedelim.

İçerikleriniz için Fikir Üretin ve Araştırın

Kaliteli bir içerik oluşturmak için elbette öncelikle bir konu belirlenmesi gerekmektedir. Ancak hangi konuda nasıl bir içerik oluşturulması gerektiği noktasında genelde uzun düşünme evrelerine takılmaktadır. Araştırma ve fikir üretme konusunda işlerinizi kolaylaştıracak olan bazı yardımcı kaynaklar vardır. Şimdi bunlara bir göz gezdirelim.

Feedly

Feedly, popüler olan blog siteleri veya haber sitelerinde yer alan içerikleri tek bir havuzda toplayan ve listeleyen bir RSS okuyucu sitesidir. Bu siteyi aracılığıyla ilgilendiğiniz ya da içerik oluşturduğunuz konularla ilgili ve sektörünüzle alakalı haberleri direkt olarak tek bir alanda rahat bir şekilde elde edebilirsiniz. Böylelikle kendi ilgi alanız ile ilgili gelişmelerden ve yeniliklerden anlık olarak haberdar olabilir ve popüler konuları rahatça takip edebilirsiniz. Ayrıca içerik oluşturma konusunda da kolayca fikir sahibi olabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı

Google’ın kullanıcılara sunmuş olduğu “Google Anahtar Kelime Planlayıcı” aracı hem içerik oluşturma konusunda hem de SEO çalışmaları konusunda oldukça faydalı bir ara yüzdür. Google’ın bu aracı ile reklam çalışmaları için kelime grubu fikirleri arama, anahtar kelimelerin geçmiş istatistikleri, bir anahtar kelimenin performansını görme konularında verilerden faydalanabilirsiniz. Anahtar kelime araştırmaları ve analizleri içerik pazarlama stratejilerinde olmazsa olmaz çalışma adımlarındandır. Çünkü içeriğinizi en iyi şekilde ön plana çıkaracak, bulunmasını ve kullanıcıya ulaşmasını sağlayacak olan faktörlerin önemli elemanlarından biridir.

Keyword Tool Aracı

Keyword Tool aracı mevcut anahtar kelimenizin türevlerini, ilişkili olan diğer anahtar kelimeleri görmenizi sağlayan bir araçtır. Bu araç sayesinde kullanabileceğiniz farklı anahtar kelimelerin verilerine ulaşabilir ve kullanıcılar tarafından hangi kelimelerin popüler bir şekilde kullanıldığını tespit edebilirsiniz. Keyword Tool; Google, Bing, Yahoo, YouTube, Amazon, AppStore ve benzeri platformlar için yararlı olacak olan anahtar kelimeleri sizin için tespit etmektedir. Ayrıca bu araç sayesinde kolaylıkla ülke veya dil hedeflemeleri yapabilirsiniz. Bu özelleştirmeler sayesinde en doğru kararı verme ve içeriğinizi o yönde ilerletme konusunda kendinizi yönlendirebilirsiniz.

İçerik Yazımı ve Düzenlemesi

İçerik pazarlama çalışmalarınız doğrultusunda hangi konuda, ne yazacağınıza karar verdiniz. İçeriğinizde değineceğiniz konular ve kullanmanız gereken anahtar kelimeleri de belirlediniz. Sıra ise işe koyulup içeriği oluşturmaya geliyor. İçeriğinizin başlığı, yazının geneli konusunda ise fikir sahibi olmanız da önemli bir konudur. Bu safhada yazdığınız içeriği gözden geçirirken mevcut araçlardan faydalanmanız da size artı kazandıracaktır.

CoSchedule Headline Analyzer Aracı

Bir yazının sahip olacağı “kaliteli başlık” mevcut içeriğin okunmasını, paylaşılmasını ve site trafiğini arttıracak temel faktörlerdendir. Ancak içeriğiniz ile ilgili iyi bir başlık oluşturmak kimi zaman tahmin edildiğinden daha zor olabilir. Bu konuda tekdüzelikten kurtulmak, sıradanlıktan uzak, güçlü ve dikkat çekici bir başlık oluşturmak için CoSchedule Headline Analyzer aracından faydalanabilirsiniz. İyi başlıkları oluşturma konusunda mevcut araca her zaman başvurabilirsiniz.

Grammarly İçerik Aracı

Grammarly aracı içeriğinizde yer alan mevcut gramer hatalarını tespit etmenizi sağlayan ve hatasız bir içerik oluşturmanızı sağlayan bir araçtır. İngilizce yazılmış olan metinler için uyumlu olan bu araç, kusursuz içerikler oluşturma konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. İnternet sitelerinde, bloglarda ve diğer alanlarda yer alan yazı ve makaleleri okurken kullanıcının dikkatini dağıtan kelime hataları ve yazım yanlışlıkları ile karşılaşmak mümkün bir durumdur. Bu tip hatalar ise kullanıcı gözünde olumsuz bir imaj yaratmaktadır. Özellikle de yoğun bir takipçi kitlesine sahip olan popüler firma ve markalara ait içeriklerde bu tip hatalar olduğunda ciddi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Daha önceden ya da yeni oluşturduğunuz içeriklerde gözünüzden kaçan hataları tespit etmek ve düzenlemek için içeriklerinizi Grammarly platformuna yükleyerek hatalarınızı tespit edebilirsiniz. Hatalı yazımları altı çizili bir şekilde gösteren Grammarly aynı zamanda doğru kullanımları da ilgili satırın karşısına yazmaktadır. Ayrıca mevcut kelimelerin yerine örnek kelimelerde öneren bu platform hataların sebeplerini de size sunmaktadır.

Görsel Oluşturma

İçerik pazarlamasının en önemli bileşenlerinden biri de kaliteli görsellere sahip olmaktır. Görsel bir içeriğin kalitesini yansıtan, içeriği tekdüzelikten kurtaran ve akıcı olmasını sağlayan bir faktördür. Yani görsel olmadan içerik olmamalıdır desek çokta yanlış olmayacaktır. Görsel kullanımı sadece kalite açısından değil sosyal medyada paylaşım ve SEO için de önemli olan bir durumdur. İçeriğiniz için ise görsel bulma veya hazırlama konusunda faydalanabileceğiniz bazı popüler araçlar vardır. İşte bu araçlardan bazıları:

Unsplash Görsel Aracı

Unsplash aracı; site üzerinde herkesin kullanımına açık olan, ücretsiz ve yüksek kalitede görsel sunan bir platformdur. Görsellerin herkese açık olarak sunulması ile telif hakkı gibi sorunlar ile de karşılaşılmamaktadır. Bu site aracılığıyla dilerseniz koleksiyonlara göz gezdirebilir ya da siteye abone olarak 10 günde bir kendinize 10 adet yeni görsel sağlayabilirsiniz.

PicMonkey Görsel Aracı

PicMonkey görsel aracı kullanıcılara görseli kesme, üzerine yazı ekleme, yeniden boyutlandırma, renkleri ayarlama ve benzeri birçok imkan sunmaktadır. Bu araç sayesinde site, blog ya da sosyal medya da içerik paylaşımlarınız için etkili ve yaratıcı metin görselleri oluşturabilirsiniz. İlgi çekici görsellere sahip olmak her zaman içeriğinize olan talebi arttıran bir faktördür.

Canva Görsel Oluşturma Aracı

Canva, kullanıcılara yeni trendlere uygun ve kalitesi yüksek görsel tasarımları oluşturulması konusunda yardımcı olan bir araçtır. Oldukça popüler olan bu araç tasarım için kısıtlı zamanı olan ve hazır şablonları kullanmaktan sıkılan kullanıcılar için birebir çözüm ortağıdır. Bir tasarımda ihtiyacınız olacak neredeyse tüm materyale sahip olan bu araç tüm sosyal medya platformlarına uygun görsel içerik oluşturmanıza imkan vermektedir.

Kolay ve Hızlı Paylaşım Yapma

İçerik pazarlaması çalışmalarında kaliteli içerikler oluşturmak, iyi bir sunum yapmak kadar önemli olan bir diğer faktör ise mevcut içeriği yaymaktır. Eğer içeriğinizi sadece yazmakla kalır, yayılmasını sağlamazsanız ne siz kullanıcıya bir fayda sağlarsınız ne de kendiniz bir fayda görürsünüz. Bundan dolayı içeriklerinizin paylaşımı ve yayılması konusunda başarılı bir stratejiye ihtiyacınız vardır. İçeriklerinizi paylaşma konusunda ise size yardımcı olabilecek bazı yardımcı araçlar bulunmaktadır. işte bu araçlardan bazılar:

AddThis Aracı

AddThis aracı kullanıcıların web sitesine ya da blog sayfalarına sosyal medya paylaşım butonları, takip etme, beğenme butonları, pop up iletileri gibi araçların eklenmesini sağlamaktadır. Bu araçtan faydalanmak için yapılması gereken ise bir hesap oluşturmak ve eklemek istenen aracı düzenlemektedir. AddThis sitesinin size verdiği script kodunu sitenize ekleyerek bu işlemleri basitçe yapabilirsiniz. Ayrıca bu yardımcı aracın bir başka sağladığı kolaylık ise sistem üzerinden butonlarınızın tıklanma oranlarını ve dönüşüm oranlarını takip edebilirsiniz.

SlideShare Aracı

SlideShare aracı LinkedIn sosyal medya ağına ait olan profesyonel bir içerik paylaşım platformudur. Bu paylaşım platformu birçok konuda kullanıcılar tarafından oluşturulan slaytların, infografiklerin ve dokümanların bulunduğu popüler bir alandır. Bu platform aracılığıyla uzmanlık alanınıza uygun konularla ilgili sunumlar oluşturup, kolayca paylaşabilirsiniz. Ayrıca SlideShare platformunun LinkedIn’e ait olması sektörle ilgili ya da uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgilendirmeler için her türlü içeriğin paylaşıldığı profesyonel bir alandır. Sizde bu profesyonel alanda, profesyonellere hitap edebilirsiniz.

İçeriklerin Ölçümlenmesi, Geliştirilmesi ve Başarının Değerlendirilmesi

İçerik pazarlaması çalışmaları sadece kaliteli içeriğin üretilmesi, paylaşılması ile sınırlı değildir. Yapılan çalışmanın ne derece doğru olduğu, ne kadar kişiye ulaştığı, elde edilen geri dönüşler, etkileşimler, site trafik oranına katkısı gibi kıstasların da bilinmesi gerekmektedir. Bilinmesi gerekmektedir çünkü yapılan çalışmalara değerlendirmeye tabi tutularak içerik pazarlaması çalışmaları için oluşturulacak stratejiler bu değerlendirmelere göre belirlenmelidir. İçeriklerinizin başarımını değerlendirmede, analiz ve ölçümleme yapma konusunda aşağıda bahsedeceğimiz araçlardan faydalanabilirsiniz.

Google Analytics Aracı

Google Analytics tüm pazarlamacıların kullanması gereken, başarılı bir araçtır. Google Analytics sayesinde içeriğinize gelen sosyal medya trafiğini, tekil ziyaretçi sayısını, sayfada kalma oranlarını, hemen çıkma oranlarını, kullanıcı davranışlarını, sayfada yapılan işlemleri ve benzeri birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında ise içeriğinizin ne kadar başarılı ve etkili olduğunu tespit edebilirsiniz.

Positionly Aracı

Positionly aracı ile organik arama sonuçları ile belirlenen anahtar kelimelerde ne durumda olduğunuzu analiz edebilirsiniz. Böylelikle hedeflenen trafiğin arama motorları aracılığıyla artıp, artmadığını ölçümleyebilirsiniz. Bu araç ücretsiz bir sürüme sahiptir. Ancak çok fazla sayıda anahtar kelime üzerinden sürekli analiz yapmak istiyorsanız, belirli oranda bir bütçe oluşturmanız gerekmektedir.

MajesticSEO Aracı

MajesticSEO aracı sayesinde doğal olarak elde edilen linklerin kalitesi ve sayısı ölçümlenebilmektedir. Böylelikle link verilip, referans gösterilecek kadar kaliteli bir içeriğe sahip olup, olmadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca içerik pazarlama stratejileriniz noktasında rakibiniz sayılabilecek diğer firmaların ne kadar bağlantı aldığını veya doğru bir içeriğe nerelerden referans gösterildiğini görmeniz içinde iyi bir araçtır.

İçerik pazarlaması çalışmaları ile ilgili aklınızdaki soruları sormak ya da hizmet almak için Stratejik SEO ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sonraki yazı
Manzara Fotoğrafçılığı İçin Kargastik İpuçları
Önceki yazı
Twitter Mavi Tik Alma