Hack For Life

Dün akşam I.T isim filmi izledim. Bir Hacker’ın yaşadığı macera dolu işleri anlatıyor. Buradan spoiler vermeyeyim şimdi izleyebilirsiniz.

Filmde nesnelerin interneti de (IoT) konu edilmiş. Hacker akıllı bir evi ele geçiriyor. Yani hackliyor.

Lütfen kızmayın bir Trakyalı olarak şunu demezsem olmaz:

‘(h)ek for layf beya’.

Evet bir kaç yıl sonra bu tür durumlar ile karşılaşacağız. Hatta küçük örnekleri şimdi bile mevcuttur. Teknoloji bir çok işimizi kolaylaştırıyor ancak risklerinin olduğunu da unutmamak gerekir.

Birçok teknoloji giriyor hayatımıza belki bir çoğunuz bilmiyor ama chatbot, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti ve aklıma şu anda gelmeyen bir çok şey daha. Malumunuz Microsoft Build 17’yi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Dün Apple WWDC’yi gerçekleştirdi. Bugün veya yarın İos 11 developer beta sürümünü kullandığım ve edindiğim izlenimleri de sizlere aktaracağım.

Bu ürünleri kullanmak oldukça güzel deneyimler yaratıyor. (Deneme şansım olmuştu.) Ancak güvenlik konusu sıkıntılı. Yazılarımda genelde belirtirim insanlar ‘aman canım bizi mi hackleyecekler, bizi niye hacklesinler’ diye düşünüyor . Kesinlikle güvenlik önerilerini dikkate almalı ve uygulamalısınız. Hackerlar sizi özellikle seçmiyor. Bir gün seçilmeniz gereken bir özelliğiniz de olabilir. 🙂

Hack artık hayatımızın bir parçası olacak. O yüzden başlığı bu şekilde yazayım dedim. Hack birilerine para ve ego kazandırırken sizi sadece üzer.

Biliyorum ki birçok kişi filmlerde o meşhur siyah ekrandan geçen yeşil yazılar ile mest oluyor. Ama hacklemek öyle iki tuşa basıp yeşil yazıları vermek ile olmuyor. Bir de Facebook Hackleme Programı gibi garip içerikleri indirerek yapmaya çalışanlar var ki evlere şenlik. Geçen gün yaşadığım diyalog ;

(Hekırcı başı): Abi geçen bi program indirdim facebook hacklemek için benim kızın feysini yazdım (benim kız gibi cinsiyetçi saçma sapan bir ayrıma karşıyım ama birebir bir aktarıyorum) ya program süper abi yaa

(Ben): Sonuç?

(hekırcı başı) : Benim facebook hacklenmiş abi.

Yeterince aydınlatıcı olmuştur umarı. Programla, işletim sistemi ile hack olmaz. Bunu kullanan kişide bitiyor iş. Yani hack sizin yapmanı gereken bir şey programın değil.

Unutmayın (kamu spotu)

Programla hack yapılsaydı günümüz de siber dünya diye bir yer olmazdı. Sevgi ve huzurla kalın, hayırlı ramazanlar 🙂

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Karne Heyecanı Twitter’ı da Sardı
Önceki yazı
Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Dijital ve Sosyal Medya Ajansı Great Oldu!