Gençler İçin Girişim Hikayeleri

Şehri teknolojiyle geliştirmeye yönelik inovatif ve yenilikçi fikirlerin yarıştığı, sonrasında ise projelendirildiği bir platform olarak tasarlanan Red Bull Basement’ınTürkiye ayağında bir workshop serisi düzenlendi. Ülkenin önde gelen girişimcilerinin genç beyinlerle buluştuğu ‘Red Bull Basement; Noktaları Birleştirmek’ isimli etkinlik Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşti. Programda yatırımcı ve mentor sohbetinin yanı sıra, başarısızlık hikâyeleri de paylaşıldı.

Kentleşmenin getirdiği problemlere teknoloji ile inovasyon yoluyla çözümler sunmayı amaçlayan fikirleri ödüllendiren Red Bull Basement’ın özel programı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Brezilya’daki Sao Paulo kentinden doğan ve geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilki düzenlenen Basement, global başvuruları desteklemeye devam ederken, bu yıl workshoplar serisi de düzenleyerek, girişimcilik eko sisteminden pek çok kişiyi bir araya getirdi.

Emin Çapa: “Başarısızlık kendini tekrar ettiği için ondan öğrenecek çok şey vardır”

İki aylık Brezilya programı öncesi Boğaziçi Üniversitesi’nde alanında uzman isimlerle bir araya gelen genç girişimciler, bir girişimi tamamlayan üç etmen olarak bilinen ‘hacker, hipster, hustler’ arasındaki bağlantıları birleştirerek, başarıya giden yoldaki hataları dinleme fırsatı yakaladı. Programın öne çıkan konuşmacılarından olan başarılı gazeteciEmin Çapatarihteki yenilgileri batan şirketlerle bağdaştırdığısunumunu Red Bull Basement: Connecting The Dots buluşmasında yaptı. Hep başarıdan bahsedildiğinin altını çizen Çapa; tarihte çıkmış kimi savaşlar ve ülkelerin aldığı büyük yenilgilerden, bugünün dünyasında yanlış kararlar sonucu batan şirketlere uzanan çerçevesi geniş bir “başarısızlık” hikâyesi anlattı.Çapa’nın “Kimse başkasıyla aynı yoldan giderek başarılı olamaz. Her başarı tek ve eşsizdir. Fakat başarısızlıklar tekrar edilebilir şeylerdir” sözleri güne damgasını vurdu.

Hakan Baş: “Başarının sırrı takım oyununu kotarmak”

Programda genç girişimciler, Boğaziçi Girişimcilik Merkezi’nin ‘Noktaları nasıl birleştiririz?’ adlı söyleşisini dinledikten sonra Lidyana.com kurucusu ve CEO’su Hakan Baş’tan inovasyonla ilgili tüyolar aldı. İlkokul sıralarında sınıf başkanlığına aday olduğu günlere dayandırdığı girişimcilik ruhunun ona başarıyı getirdiğini söyleyen Baş’a göre, başarının sırrı kesinlikle takım oyununda yatıyor. “Herkes takım hedeflerini kendi çıkarlarının üstünde tutunca başarı geliyor” diyen Hakan Baş’ın konuşmasının ardından dinleyiciler disiplinler arası çalışmayı deneyimleydiler,ekip ruhunu tanımak için atölyelere katıldı. 

Yakup Bayrak: “Tasarımcı başını ekrandan kaldırıp sokakla ilgilenmeli”

Dijital tasarım stüdyosu Sherpa’nın kurucusu Yakup Bayrak, tasarımın katma değerine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Tasarımcının başarılı olmasının gereklerinden birinin de tasarımcının bilgisayardan kafasını kaldırıp hayatla ilgilenmesi olduğunun altını çizen Bayrak, insanı tanımanın tasarıma olan katkısından bahsetti.

Red Bull Basement Mr. Besk ile renklendi

Etkinlik boyunca dışarıda yer alan bir duvarda çalışan grafitti sanatçısı Mr. Besk de boyadığı duvarla katılımcıların yoğun ilgisine sahne oldu.

Kapanış İzzet Zakuto ve Buğra Kaan Ayaz’dan

Program kapanışı, Scorp’un kurucusu İzzet Zakuto ve Boostfy’ın kurucusu Buğra Kaan Ayaz ile yapıldı. “Başarısızlık başarıya giden yolun bir parçasıdır” diyen Zakuto ve Ayaz,  dinleyicilere başarıya giden yoldaki ‘hataları’ndan bahsetti.

İnovasyon ve teknolojiyle doluRed Bull Basement’a katılan genç girişimciler, yeni fikirlerini yine kendileri gibi genç girişimciler tarafından yapılan umut verici bir konuşmayla kanatlandırmanın yollarını öğrendi.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Akdeniz’i Yorulmadan Keşfedin
Önceki yazı
Stratejik Marka Yönetimi Kitabı