Facebook Messenger Yapay Zeka Asistanı

Facebook Messenger Yapay Zeka Asistanı

Zuckerberg’in yapay zekası “Facebook Messenger Suggestions” konuşmalarınıza göre size tavsiyeler sunacak. “Bana 20$ borç ver” yazdığında Messenger ödeme seçeneklerini sunuyor. Eğer birisi “Hoşça kal” yazarsa Messenger “Güle güle” ile ilgili gif içeriklerini öneriyor. Yeni “Facebook Messenger Suggestions” bizim tabirimizle kargastik çalışıyor.

Yapay zeka asistanı tavsiyeleri Messenger sohbetinizde yeni tasarlanmış bir mesaj bölmesi ile sadece size özel olarak gösterecek. Siz onaylamadığınız müddetçe arkadaşlarınızın bundan haberi olmayacak. M Suggestions ABD’de bütün iOS ve Android kullanıcılarına sunuldu. Diğer ülkelere de yakın zamanda gelmesi bekleniyor.

Messenger’in içine gömülü olarak tasarlanan yeni “Facebook Messenger Suggestions” gösteriyor ki Messenger sadece SMS’in yerini alan uygulama olarak yetinmeye pek niyetli değil. Ödeme ve stickerlerin yanı sıra konum paylaşımı, zaman hatırlatıcı hatta Uber ve Lyft üzerinden yolculuğunuzu paylaşabilmeniz için seçenekler sunuyor.

Eski M öğreniyor, yeni M yardım ediyor

M’i 2015 yılında yapılan ilk test aşamalarından hatırlayanlar olabilir. O zamanlar az sayıdaki kullanıcıya test edilmek üzere “M” kullanıma açılmıştı. Kullanıcılar M’ye soru soruyor, M’nin yapay zekası önce soruyu parçalıyor sonra da önceden öğrenilmiş mesajları geri gönderiyordu. Eğer afallarsa iş yine arka tarafta çalışan insanlara düşüyordu, onlar olaya müdahale ediyor ve bir dahaki sefere M’nin kendi başına yapabilmesini öğretmeye çalışıyorlardı.

Problemi “bu milyonlarca insanı kapsayamaz” diye anlatıyor M’nin ürün yönetcisi ve aynı zamanda sonradan Faceebok tarafından alınan dil geliştirme yapay zeka girişimi olan Wit.Ai kurucu ortağı Laurent Landowski.

“ M’nin orijinal versiyonu bizim neyi geliştirmemiz gerektiğini ve insanların ne istediğini öğrenme konusunda bize yardımcı olmaya devam ediyor. Böylece eski M’nin beta kullanıcıları sayesinde nelerin eksik olduğunu öğreniyoruz ve bunları geliştirerek yeni M’ye entegre etmemize yardımcı oluyor.”

M Suggestions Facebook’un AI’sini daha geniş bir kitleye sunacak. Facebook Messenger Suggestions yeni tasarımı bir çok farklı görev için genişletilebilir menünün içine yeni butonlar eklenecek, M Suggestions sayesinde istediğiniz zaman onları ortaya çıkarabileceksiniz.

Ve herkese aynı deneyimi yaşatmanın yerine M her kullanıcının alışkanlıklarını ayrı ayrı inceleyecek ve ona göre kendini düzenleyecek. Eğer sürekli M’nin tavsiyelerini geri çevirirseniz onu daha az görmeye başlayacaksınız. Ya da onun ödeme özelliğini hiç kullanmayıp ama sürekli sticker göndermeye devam ederseniz o size bir sonraki adıma geçmeyi önerecek.

Ve eğer Facebook Messenger Suggestion’ı hiç sevmezseniz ayarlarını kullanarak onu ve tavsiyelerini tamamen etkisiz hale getirebilirsiniz. Sonuçta onun sadece bir yapay zeka olmasına rağmen bazı insanlar onun tavsiyelerine bakıp Facebook’un mesajlarını tek tek taradığını düşünerek korkuya kapılabilir.

M suggestions şimdilik Messenger’in kendi içindeki özelliklere odaklanmış durumda. Ama Lyft ve Uber’den taksi çağırmak gibi eklentilerine  bakarsak dışarısıyla olan bağlantılarını da geliştirmeye hırslı olarak görünüyor. Bu aralar Facebook bir başka sorunla, yani mesajlaşma botları ile de uğraşıyor. M Suggestions ile bu sorunu da çözmeyi amaçlıyorlar, yani M Suggestions size doğru botu bulmanıza da yardımcı olacak.

M Suggestions bir gün sizin bir çok probleminize çözüm bulmak için bekliyor, şimdiler de ise Facebook’un uzun-soluklu problemi ile boğuşuyor: Her zaman tahmin edebileceğinizden daha çok halledilmesi gereken özellik var.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Konuşan Ellerle Matematik – Pelin Baykan
Önceki yazı
Facebook Web Renkli Arka Plan Özelliği