Endeavor Türkiye 10. Yılını Kutladı

Endeavor Türkiye 10. Yılını Kutladı

Etkin girişimcilik, mentorluk ve yatırımcılık kavramlarına liderlik yapan Endeavor Türkiye’nin 10. kuruluş yıldönümü iş dünyası ve girişimcilik ekosisteminin önderleri, Endeavor dostları ve girişimcilerinin katılımıyla 9 Şubat 2017 akşamı Swissotel’de kutlandı.

Faaliyet gösterdiği 10 yılda, Endeavor Türkiye 3.000 girişimci adayıyla buluştu ve uluslararası seçim sürecini tamamlayan 54 girişimci şirketi temsilen 86 girişimciyi ağına dahil etti. Kurulduğu günden bu yana 160 üst düzey yönetici ve deneyimli girişimciden oluşan yerel mentor ağı, Endeavor’ın girişimci destek sürecine 5.000 saatten fazla gönüllü mentorluk sağladı. Son 10 yıldır, Endeavor Türkiye topluluğunda yer alan Endeavor Girişimcileri, Türkiye’nin bugünkü yenilikçi ekonomisinde 1,5 milyar dolar üzerinde değerlemeye ulaştı. Endeavor Türkiye Girişimcilerinin %50’si 91 ülkeye satış yapıyor ve 30 ülkede faaliyet gösteriyor.

Endeavor Türkiye 10. Yılını Kutladı

Gecenin sponsorları arasında sırasıyla; Akbank, Fiba Holding, Koç Holding, Mynet, Tahincioğlu Gayrimenkul, Yemeksepeti, İyzico, Officine Panerai, Zorlu Holding, Infinity, AKG Holding ve Hürriyet yer aldı.

Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Endeavor Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Endeavor topluluğu hayatımda gördüğüm en hızlı gelişime sahip olan ekosistem. 10 sene önce yola çıktığımızda bugünkü değerlemeye ve çarpan etkisine ulaşmıs olacağımızı gerçekten hayal etmiyordum. Endeavor’ın ekosistem geliştirme çalışmaları benim için çok büyük bir başarı hikayesi. Sahip çıktığımız dayanışma ilkesine ve Türkiye’nin küresel girişimcilik gücüne desteğim ve inancım tamdır. dedi.

Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, gecede paylaştığı vizyon konuşmasında,

Son 10 yılda girişimcilik ekosisteminde ciddi yol aldık. Eskiden etkin girişimcilik ile KOBİ kavramları karışırken, mentorluk ve yatırımcılığa şüpheyle bakılırken bugün geldiğimiz noktada sağlam bilgi ve beceri altyapısı kurduğumuza inanıyoruz. Ancak dünya hızlanıyor. Bu değişime ya seyirci kalacağız ya da elimizi hızlı tutacağız. Bizce Endeavor geleceği yaratanlardan oluşuyor. Endeavor olarak gelecek hedefimizi Endeavor Girişimcilerinin Globalleşmesi olarak koyduk. Bugüne kadar desteklediğimiz girişimcilerin yarattığı $1,5milyar değerin kısa sürede katlanarak artmasını bekliyoruz.

Endeavor çalışmalarının Türkiye’de yaygınlaşmasına, sektör bazlı derinleşmesine ve tüm girişimcilerinin globalleşmesine yoğunlaşılacağını vurguladı.

Endeavor Türkiye 10. Yıl Gecesi’nde eski TUSIAD Başkanı ve Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran Symes, Türkiye ve girişimcilik dünyasında sayısız değerli katkısı bulunan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’ya Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü takdim etti.

15 yaşındayken Trabzon’da tek küçük bir dükkan kurarak yola başlayan ve bugün Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başanlığına gelen Sayın Zorlu, ilham verici ödül töreni konuşmasında şu ifadeleri kullandı,

Teknolojiye, üretime ve ihracata daima yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben hayatım boyunca bu konularda hep hayaller kurdum ve kurmaya devam ediyorum. Fakat hayalci hiç olmadım. Dürüst olmanın, çok çalışmanın, zorluklar karşısında yılmadan hedefler peşinde koşmanın ve topluma geri vermenin başarılı girişimcilerin ortak sırrı olduğuna inanıyorum. Endeavor’ın girişimcilere sağladığı muazzam destek imkanlarını takdir eder, nice başarılı 10 yıllar dilerim.

Ahmet N. Zorlu Hakkında

1944 yılında Denizli’nin Babadağ ilçesinde doğan Ahmet Zorlu, çalışma hayatına erken yaşlarda baba mesleği olan tekstille başladı. İş hayatının ilk yıllarında Trabzon’da açtığı mağazayla tekstil ticareti yapan Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak Zorlu Holding’in temellerini attı. 1994 yılında Vestel markasını Zorlu Holding bünyesine katan Ahmet Zorlu, yeni iş alanlarının da yolunu açtı.

Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; beyaz eşya, elektronik, gayrimenkul, enerji, metalurji, savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etti. Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Ahmet Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR), Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) üyesi.

Endeavor Hakkında

Endeavor, 25 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir etkin girişimci destekleme derneğidir. Etkin girişimciler en yenilikçi ve hızlı büyümeyle istihdam yaratma potansiyeline sahip olan şirketlerin kurucularıdır. Her Endeavor ofisinin ana amacı yüksek potansiyeli olan girişimcileri tespit edip yeteneğe, pazara ve finansmana erişim konusunda onların önlerini açmak, tamamlayıcı çalışma olarak da ekosistemi geliştirici programlar yaratmaktır.

2016 yılı başında yaygınlaşma çalışmaları kapsamında İzmir ve Ankara’ya odaklı çalışmalarını yoğunlaştırmış. Ayrıca genç girişimci adaylarına yönelik CaseCampus Vaka Çalışmaları Programı’nı yürütmektedir. Mayıs 2016 itibariyle Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Emre Kurttepeli başkanlığında Ali Koç, Alp Saul, Bülent Akgerman, Bülent Çelebi, Cansen Başaran-Symes, Cem Topçuoğlu, Ebru Özdemir, Emre Zorlu, Fady Jameel, Hayri Çulhacı, Işık Keçeci Aşur, Murat Özyeğin, Nevzat Aydın, Özcan Tahincioğlu, Selçuk Yorgancıoğlu, Sina Afra, Suzan Sabancı Dinçer ve Vuslat Doğan Sabancı’dan oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
#BirBaşkaŞiir Türkiye’nin İlk Ortak Şiiri
Önceki yazı
Türkiye’den 1 milyar dolarlık girişim çıkar mı?