En İyi SEO Firması Nasıl Anlaşılır?

En İyi SEO Firması Nasıl Anlaşılır?

İnternette var olmanın ve bulunabilir olmanın öneminin artması ile beraber SEO çalışmalarının önemi de her geçen gün artmaktadır. Web sitelerin arama motorlarında mevcut rakiplerine ve potansiyel rakiplerine göre daha başarılı olabilmeleri için SEO çalışmaları bir gereklilik haline gelmektedir.

Neden mi? Çünkü SEO çalışmaları sizi arama motorlarında görünür kılar, marka bilinirliğini arttırır, kullanıcı gözünde güvenilir olursunuz, kurumsal imajı güçlendirir, ziyaretçi sayısı ve kazancınız artar. SEO çalışmalarının ciddi anlamda önem arz ettiği günümüzde, artan taleple doğru orantılı olarak kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti veren firmalarda da bir artış söz konusu olmuştur.

SEO ajanslarında yaşanan bu artış akıllara “Hangi SEO firması daha iyi ? SEO firmasının iyi olduğunu nasıl anlarım?” gibi soruları getirmektedir. Öncelikli olarak çalışmayı düşündüğünüz SEO firmasının yaptığı çalışmaların geneline bir göz atmalısınız. Peki, En iyi SEO Firması nasıl anlaşılır?

SEO firması bir web sitesinin genel yapısını ve site düzenini SEO açısından analiz etmelidir. Yaptığı bu analizler ile eksiklikleri tespit etmelidir. Sektör analizleri yapmalı ve bulunduğunuz sektörü tanımalıdır. Sektörü analiz eden SEO firması, rakip firmalarınızı tespit etmeli ve rakip firmalar ile ilgili analizler yapmalıdır. Yapılan bu analizlerde rakiplerin arama motorlarında hangi sıralamalarda olduğu, hangi kelimelerde ön planda olduğu, internetteki imajlarının nasıl olduğu gibi bilgileri toplamalıdır. Böylelikle rakibin artı yönlerini ve eksi yönlerini size sunmalıdır.

SEO firmalarının yapması gereken en önemli çalışmalardan biri de anahtar kelime analizleridir. Yani çalışmalar doğrultusunda kullanılacak en doğru kelimelerin tespit edilmesini sağlamalıdır. İyi ve kaliteli hizmet veren bir SEO firması site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları yürütmelidir. SEO firmalarının yapması gereken bir diğer önemli hizmet ise çalışacağı firmalar için SEO stratejileri hazırlamasıdır. Çünkü çalışmaların başarıya ulaşabilmesi için başarılı SEO stratejileri gerekir. SEO Firması bu stratejileriyle web sitesinin yazılım, tasarım, kategori, menü, URL yapısı ve benzeri alanlarda A’dan Z’ye SEO uyumlu hale getirir. Çalışma yürütülen firmanın hedef kitlesi arttırılarak; firmanın satışlarında artış, gelirlerinde yükselme olmasına etki etmektedir.

SEO Firmasını Değerlendirirken Göz Önünde Bulundurulacak Kriterler

Çoğu SEO çalışması yürüten firma ya da bireysel çalışan kişiler site içi SEO çalışmalarına önem vermemektedir. Yapacakları çalışmaları sadece backlink çalışmaları çerçevesinde şekillendirmektedir. Ancak SEO çalışmaları bir bütündür ve bu bütünün en önemli safhalarından biri site içi SEO çalışmalarıdır. Bundan dolayı çalışmayı düşündüğünüz firmanın site içi optimizasyon konusunda profesyonel bir destek verip, vermediğine özellikle dikkat etmelisiniz.

Site dışı SEO çalışmaları oldukça geniş bir yelpazede yürütülebilmektedir ve bu konuda backlink kazanımı en önemli kriterlerdendir. Fakat çalışmalarınızı yürütecek olan firmanın siteniz için elde edeceği backlinkler ne derece kaliteli ve kalıcı olacaktır? Bununla birlikte backlink alınan yerlerin içeriğiniz ile ne derece alakalı ve orantılı olacağı da önemli bir durumdur. Link inşası oluşturulurken ücretsiz sitelerle birlikte kaliteli haber siteleri, içeriğinizle alakalı olan otoriter sitelerde kullanılacak mı? Bu koşullarının hepsi göz önünde bulundurulmalıdır.

Çalışma yürütmeyi düşündüğünüz SEO ajansı web siteniz için özel blog ağı oluşturup, oluşturmayacağı da önemli kriterlerdendir. Çünkü backlink çalışmaları kapsamında özel link ağının kurulması, çalışmaların faydasını arttıracak önemli bir etkendir. Bir SEO firmasında dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri de SEO uzmanlarının yenilik ve gelişimlere ne derece açık olduğudur. Yani günden güne değişiklik gösteren arama motorlarına ve algoritma yapılarına hakim olmaları ve sürekli yeniliklere göre stratejiler geliştirmeleri çok önemlidir. Aksi takdirde eski çalışma yöntemlerinde kalmış ve faydası olmayan ya da etkisi az olan çalışmaları yapması size bir şey kazandırmayacaktır. Bu yüzden yenilikçi ve gelişime açık olmayan firmalardan uzak durulmalıdır. SEO firmasını değerlendirirken, yapılacak olan sözleşmede müşteriyi koruyucu maddelerin olup, olmadığına da dikkat edilmelidir. Yani SEO firması sadece kendini koruyan ve garanti altına alan maddeler mi sunuyor? Yoksa gerçekten müşterisine vaat ettiklerine karşılık bir garanti, dayanak sunuyor mu? diye sorgulanmalıdır.

Çalışma yapmayı düşünülen SEO firmasının, hizmet vermekte olduğu marka ve firmalar için elde etmiş olduğu backlinkleri takip edip, etmediği de önemli bir faktördür. Sizin için kazanılan backlinklerin SEO firması tarafından düzenli olarak takip edilmesi, geçerliliğini hala koruyup, korumadığının bilinmesi ve bunun raporlanması önemlidir. Bu yüzden kendiniz için SEO firması seçerken bu konuda ne kadar hassas olduklarını sorgulayın. Bir SEO firmasında aranması gereken bir diğer önemli kriter ise hizmet politikasında Anti SEO çalışmalarının takip edilmesi ve bunlara gerekli müdahalelerin yapılması üzerine destek verip, vermediğidir.

Anti SEO çalışmaları, web sitelerin sıra kaybı yaşamasına ve Google tarafından ceza almasına dahi sebebiyet vermektedir. Bu çalışmaları gerçekleştiren kişilerin amacı siteye zarar vermektir. Bundan dolayı seçeceğiniz SEO firmasının Anti SEO tespitleri yapıp, yapmadığını ve böyle bir durumla karşılaşıldığında durumu düzeltmek için hizmet verip, vermeyeceğini sormalısınız.

Yapılan SEO çalışmalarına istinaden, çeşitli SEO araçları ile analizler yapılmaktadır. Bu analizler ile SEO çalışmalarının ne derece başarılı olduğu, nelerin yapılması, nelerin yapılmaması gerektiği gibi bilgiler elde edilmektedir. Bu SEO analizleri teknik bilgiler içermektedir. Bundan dolayı çalışmayı düşündüğünüz SEO firmasının size hazır analiz programları ile elde edilen anlaşılması zor, sonuçları raporlamayacağından emin olmalısınız.

Başarılı ve kaliteli bir SEO firması yapılan çalışmaları değerlendirmek için yaptığı analizlerin sonuçlarını, müşterisinin anlayabileceği bir şekilde oluşturarak, sunmalıdır. Öncelikle yapılan çalışmaları sunmalı, yapılan çalışmaların site içinde ve site dışında hangi alanlarda gerçekleştiğini anlatmalı ve bu alanlarda yapılan çalışmaların siteyi nereden, nereye taşıdığını raporlamalıdır. Çalışmalara başlamadan önce ve başladıktan sonra ki farkları anlatmalıdır. Her ay çalışma yapılan anahtar kelimeler üzerinden sıralamaların ne durumda olduğunun özetlenmesi gerekmektedir. Yani seçeceğiniz firmanın, sizin için neler yaptığını sizin anlayabileceğiniz bir dille sunup, sunmadığını sorgulamalısınız.

Başarılı bir SEO firması hem hakkıyla çalışıp işlerini yürüten hem de öğreten bir firma olmalıdır. Müşterilerine ya da SEO alanıyla ilgilenenlere bu konu da öğretici bilgiler aktarmalıdır. Kendi sitesi üzerinden SEO çalışmalarıyla ilgili öğretici bilgiler yayınlayarak, insanların merak ettikleri konular hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamalıdır. Ayrıca çalışma yürüttüğü müşterilerine de yapılan işlerin neden yapıldığı, nasıl yapıldığı gibi konularda da bilgiler aktararak, bu alana yabancı olan müşterileri bilgilendirip, bilinçlendirmelidir. Böylelikle müşterilerin yapılan çalışmaları ve SEO’nun kapsamını anlayabilmesi sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Zahirî Mekânda Arşiv Enstalasyonu ?
Önceki yazı
NBA 2K E-Spor Liginin Logosu