En büyük siber saldırı: Mavi tık alan hesaplar ele geçirildi


  • Mavi Tık alan birçok hesap hack’lendi. 
  • Hesaplardan 790 bin TL’lik Bitcoin toplandığı iddia ediliyor. 
  • Twitter konuyla ilgili henüz tatmin edici bir açıklama yapmadı.

Aralarında Elon Musk, Barrack Obama, Apple, Uber gibi hesaplarının bulunduğu, mavi tık alan resmi Twitter hesapları hack’lendi. Hesaplardan “Adresime gönderilen tüm Bitcoin ödemelerini iki katına çıkarıyorum. 1000 dolar gönderiyorsun ve 2 bin dolar geri gönderiyorum” şeklinde yapılan paylaşımın ardından ABD basını kısa sürede yaklaşık 790 bin TL’lik bitcoin toplandığını duyurdu.

“Paralarınız doğru adrese gidecek”

Yapılan paylaşımlar kısa bir süre sonra silinse de bu durum son dönemin en büyük siber saldırılarından birisi olarak kayıtlara geçti. Ayrıca saldırı sonrası Twitter’ın borsa değerinde yüzde 4’ün üzerinde düşüş yaşandı. BBC, saldırganlara ait olduğu belirtilen hesaptan, “Bu bir yardım saldırısıydı; paralarınız doğru adreslere gidecek” mesajının paylaşıldığını da duyurdu.
Twitter yetkilileri olay ile ilgili olarak olayı soruşturduklarını belirterek, “Düzeltmek için adımlar atıyoruz. Herkesi kısa süre içinde bilgilendireceğiz” dedi.

Saldırı nasıl oldu?

Twitter saldırının nasıl olduğuna dair bilgi vermese/veremese de bunun bir çeşit şirket yönetim aracıyla yapıldığı öne sürülüyor. Saldırının sadece onaylanmış (mavi tık) hesaplara yapılması da ayrıca dikkatleri çekiyor.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Halo Infinite oynanış videosu yayınlandı
Önceki yazı
20 dakikada şarj eden 125W teknolojisi duyuruldu