Eğitimciler için Pinterest’i kullanmanın 37 Yolu

Aslında teknoloji eğitimde sürekli olarak iki taraflı bir dengeye sahiptir. Sosyal medya ile bunu daha da bariz bir şekilde görebiliyoruz. Teknoloji ve buna bağlı olarak da sosyal medyanın eğitim dünyasının içerisinde var olması hem eğitimciler hem de öğrenciler için büyük bir avantajdır. Pinterest’de eğitimcileri ve öğrencileri aynı noktalar üzerinde buluşturabilecek oldukça geniş alanlardan birisi.

Siz de bunlara katılıyor ve eğitim dünyası içerisinde Pinterest’in bir şekilde var olması gerekliliğine inanıyorsanız o halde hemen aşağıda kategorik olarak Pinterest’i nasıl kullanabileceğinize dair size fikir verebilecek tam 37 farklı yoldan bahsettik. Nereden başlayacağınız konusunda hala kafanızda soru işareti varsa bu 37 yol size fazlasıyla yardımcı olabilir.

İLHAM

1.Sınıfınızı dekore etmek için fikirler

Eskiden sınıfların duvarlarına sadece öğrencilerin yaptığı basit kartondan çalışmalar asılırdı. Şimdi ise bir sınıfı eğitim için çok daha etkili bir şekilde dekore etmenin birçok etkili yolu var. Fakat sizin sınıfınızın nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız Pinterest’i kullanarak bu konuda birçok örneğe göz atabilirsiniz.

2.Fikirlerinizi düzenleyin

İnternette gezerken gerçekten mesleğiniz için önemli fikirler keşfediyorsunuz fakat daha sonra bunları yer imlerinize eklediğinizde onlarca yer imi arasından bu sayfalara ulaşamıyorsanız Pinterest sizin için etkili bir düzenleyici rolü üstlenebilir. Bu sayfaları Pin ederek Pinterest profilinizden çok daha ulaşılabilir kılabilirsiniz.

3.Pano fikirleri

Sınıfların içerisinde yer alan bilgi panoları öğrencilerin faydalanması için harika ve sürekli hatırlatıcı bilgiler ile donatılabilir. Fakat bunları basit bir şekilde iliştirmek yerine çok daha dikkat çekici hale getirmek gerekir. Bu tür pano fikirlerine de çoğunlukla Pinterest üzerinden ulaşabilirsiniz.

4.İlginç panoları takip edin

Pinterest içerisinde sadece bir şeylere bakınırken bile aniden aklınıza muhteşem fikirler gelebilir. Bu yüzden eğer size kaynak olabileceğini düşündüğünüz ilginç içerikler ile karşılaşırsanız bunları daha sonra kolaylıkla kullanabilirsiniz.

5.Yeni projeler için eğlenceli fikirler

Öğrencileriniz için yeni proje fikirleri ve hatta tatil fikirleri arıyorsanız, Pinterest içerisinde görsel olarak birçok materyale ulaşabilme fırsatına sahipsiniz.

6.Kurnazlık fikirleri

Eğitim dünyasında aslında kurnazlığın da son derece büyük bir önemi vardır. Bu konu için de hem sizin hem de öğrencilerinizin faydalanabileceği birçok Pin sayfasına ulaşabilirsiniz.

7.Sınıfınızı düzenlemenin yollarına erişin

Sınıfınızın içerisinde diğer sınıflardan çok daha yaratıcı bir konsepte veya oturma planına sahip olmak harika olmaz mı? Eminiz bu hem siz hem de öğrencileriniz için harika olabilir. Pinterest ile sınıfınızı düzenlemeye yardımcı birçok fikre erişebilirsiniz.

DERSLER

1.Ders planlarınızdan bahsedin

Pinterest içerisinde birçok ders planı bulabilmek mümkün. Bu planlardan faydalanarak kendi ders programınızı düzenleyebilir ve kendi ders programınız hakkında görüşler de alabilirsiniz. Ayrıca sizin programlarınız hakkında yaratıcı fikirleriniz varsa bunları da diğer eğitimcilerle Pinterest üzerinden paylaşabilirsiniz.

2.Derslerinizi görsellerle pekiştirin

Pinterest birçok alan için oldukça bol bir kaynak demek. Özellikle de söz konusu belli bir yerleşim yeri vs. olduğunda. Tarih dersinden tutun da Coğrafya dersine kadar birçok dersi çok daha görsel şekilde işleyebilirsiniz. Bunun için de size yardımcı olacak bolca kaynağa Pinterest üzerinden erişebilirsiniz.

3.Proje ödevleri

Öğrencilerinize bir proje ödevi verdiğinizde çoğu zaman onlara ne gibi beklentilerinizin olduğunu yalnızca sözlü olarak ifade etmeniz yeterli olmayacaktır. Pinterest de bu konuda yardımınıza yetişerek sizin istediğiniz örnekleri bulma konusunda size yardımcı olabilir.

4.Pin’lemeyi dersin bir parçası olarak kullanın

Elbette sizin Pinterest üzerinde yer alan kaynaklardan faydalanmanız harika. Fakat eğitimin diğer bir kısmı da paylaşmaktır. Yani aynı oranda yaratıcı şeyleri sizin de paylaşmanız gerekir.

5.Seyehat için fikirler

Öğrencilerinize boş zamanlarında seyehat için önerilerde bulunmak istiyorsanız bu konuda Pinterest size fazlasıyla yardımcı olabilir. İlla şehirlerarası olmak zorunda değil, ayrıca yakınlarınızda olup da öğrencilerinizin görmedikleri hakkında da görsellere ulaşabilirsiniz.

6.Grup çalışmaları yapın

Öğrencilerinizin grup çalışmaları ile ilgili olarak fikirleri almak için Pinterest’i kullanabilir ve meslektaşlarınızdan bu konu hakkında etkileyici fikirler edinebilirsiniz. Belki de çoğu meslektaşınızın bir grubun fark etmediği önemli detayları kısa süre içerisinde fark edebilir.

7.Öğrencilerinizin gezi fotoğrafları

Artık günümüzde çok daha şanslıyız, genelde eskiden grup gezilerinde çekilen fotoğraflar sadece bir kişi veya iki kişide kalırken şimdi internet sayesinde belli bir yerde çok uzun yıllarca kalabiliyor. Sınıfça yaptığınız eğlenceli gezilere dair harika Pin’ler hazırlayabilirsiniz.

8.Eğlenceli dosyalara erişin

Eğer dersleri eğlenceli oyunlar eşliğinde geçirmeyi uygun görüyorsanız, bu konuda size birçok ders için yardımcı olabilecek tonlarca kaynağı Pinterest üzerinden bulabilirsiniz.

9.Bilim derslerini deneyime dönüştürün

Yapılan bir bilimsel deneyi kuru kuruya anlatmak ile o bilimsel deneyi anlatırken video ve görseller ile desteklemek hiç şüphesiz harika bir eğitim atmosferinin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu konuda size yardımcı olacak birçok dosyaya ise Pinterest ile erişebilmek mümkün.

10.El yapımı projeler

Öğrencilerin zihnini geliştirebilmek kadar el kabiliyetlerini geliştirmek de önemlidir. Pinterest içerisinde bu konuya dair birçok kaynak bularak detaylı şekilde öğrencilerinizi el yapımı projelere yönlendirebilmek mümkün.

11. Muhteşem kitaplara erişin

Pinterest’i kullanarak birçok kitaba erişebilir ve kitaplar hakkında yorumlara ulaşabilirsiniz. Böylece öğrencilerinizin okuma alışkanlıklarını da onların istekleri doğrultusunda şekillendirebilirsiniz.

12.Yabancı dil kolaylığı

Pinterest evrenseldir ve birçok ülkeden insan tarafından sıklıkla kullanılır. Eğer dersiniz yabancı diller ise o halde hem bir sürü kaynak bulabilir hem de çeviri konusunda gerçek hayattan örnekler ile derslerinizi işleyebilirsiniz.

PROFESYONEL

1.Diğer öğretmen ve öğrencileri atlamayın

Eğer gerçekten Pinterest’den tam verim almak istiyorsanız, platform üzerindeki öğrenci ve öğretmenlerden fazlasıyla faydalanabilir, onlarla beraber projeler geliştirebilir, daha iyi ders planları hazırlayabilirsiniz.

2.Bilgi paylaşımı yapın

Pinterest’i kullandığınız süre içerisinde, dersler ile ilgili veya faydalandığınız paylaşımlarla ilgili diğer eğitimcilerin neler düşündüğünü öğrenin ve dahası bu paylaşımlar ile ilgili siz de bir yorum yapın.

3.Sınıfınızda neler yaptığınızı paylaşın

Pinterest’den profesyonel olarak faydalanmak sadece arkanıza yaslanarak diğer insanların paylaştıklarına ortak olmak değildir. Aynı zamanda kendi yaptıklarınızı da göstermektir. Siz de en iyi sınıf projelerinizi Pin’leyin ve derslerinizden kareler paylaşın.

4.Daha çok kişiye erişin

Pinterest’i kullanmayı sizin için zevkli bir hale getirmek istiyorsanız o halde mutlaka daha çok kişiye erişmeniz gerekiyor. Bunun için de kolları sıvayıp biraz emek vermeniz ve Pinterest’e fazladan zaman ayırmanız gerekebilir

5.Teknolojik kaynaklara ulaşın

Pinterest en iyi teknolojik kaynaklara ulaşmak için de olmazsa olmaz fırsatlardan birisidir. Ücretsiz materyaller, görüntüler ve videolar. Üstelik bunların hepsi yalnızca sizin değerlendirmenizi bekliyor.

6.İnovatif öğretim metotları

Açık bir eğitimci olmak istiyorsanız, geçmişe takılı kalmamayı öğrenmelisiniz. Çok daha etkili ve inovatif öğretim yollarını keşfetmek için Pinterest içerisinde bağlantılanmış birçok görsele ulaşabilirsiniz.

7.Yeni eğitim ürünlerinden haberdar olun

Eğitim dünyası için de büyük bir pazar diyebiliriz. Bu pazar üzerinde yer alan en yeni ürünlerden haberdar olma konusunda ise Pinterest paylaşımlarına güvenebilirsiniz.

8.Blogunuzu destekleyin

Blogunuz içerisinde eğitim ve diğer birçok konu içerisinde yer alan içeriği de Pinterest üzerinde yayınlayabilir böylece çok daha fazla kişiye kaynak olabilir ve bloğunuzun ziyaretçi sayısını destekleyebilirsiniz.

9.Yarım eli uzatın

Sağlam bağlar edinmek için tıpkı sizde olduğu gibi siz de kaynak sunun ve yardıma veya fikre ihtiyacı olan kullanıcılara fikir sunun.

10.Okunmaya değer eğitim bloglarına ulaşın

Pinterest ile gerçek mana da birçok etkileyici bloğa ulaşmak mümkün. Buna eğitimden tutun da diğer bütün alanları dahil edebiliriz. Eğer bu konuda okuyacak veya faydalınalacak kaynak eksikliğiniz varsa birçok yeni eğitim bloğunu keşfedebilirsiniz.

11.Öğretmen olarak kullanın

Pinterest belki de gerçek manada kişisel bir kullanıcı olarak dikkatinizi çekmiyor olabilir. O zaman siz de gerçek kimliğinizden ayrılıp eğitimci kimliğiniz için Pinterest’i kullanabilirsiniz.

12.Diğer öğretmenleri bulun

Özellikle de kendi branşınız içerisinden öğretmenler başta olmak üzere, diğer birçok eğitimci il bağ kurmaya çalışın. Böylece çalışmalar hakkında fikre ihtiyacınız olduğunda çok daha kısa süre içerisinde fikir sahibi olabilirsiniz.

13.Trendleri kaçırmayın

Eğitimle ilgili trendleri sıkı takip altına alın ve bu alanda yapılan yeni paylaşımları daima takip etmeye çalışın. Böylece çok daha fazla kaynağı ve bilgiyi kontrol altında tutabilirsiniz.

14.Eğitimlere ulaşın

Teknoloji ile ilgili sorunlarınız mı var? O zaman birçok kaynak derse Pinterest üzerinden ulaşabilir ve çok daha etkili bir sosyal medya kullanıcısı haline gelebilirsiniz.

EĞLENCE

1.Fikirler bulun

Öğretmen olmak çoğu zaman göründüğünden zor olabiliyor. Fakat her şey de ders değil. Çoğu zaman ünlü karakterlerin fotoğrafları ve alıntıları gibi şeyleri de öğrencilerinizle paylaşmak hem bir eğlence hem de eğitimin bir parçası olabilir.

2.Eğlenceli bir sınıf yaratın

Sınıfınız sadece tamamen eğitim amaçlı düzenlenmesin. Ayrıca işin içerisine biraz da eğlence ve hatta mizah katabilirsiniz. Bu konudaki kaynaklara ise Pinterest ile kolaylıkla erişebilirsiniz.

3.Uzun bir günden sonra kahkaha

Derse iyi başlayın ve dersi iyi bitirin. Bunu başardığınızda öğrencileriniz derslerinizi çok daha katlanılabilir ve ilgi çekici bulacaktır. Komik görseller ve karikatürler bu iyi başlangıç ve bitişler için harika olabilir.

4.İyi eğlenceler

Pinterest ile eğitim için topladığınız gibi aynı şekilde eğlence için de birçok kaliteli kaynak bulabilirsiniz. Bu bulduğunuz kaynaklar ile derslerinizi çok daha eğlenceli bir hale getirmek de sizin elinizdedir. Unutmayın ki eğlenceli işlenen bir ders ile ciddi ve standart yöntemlerin takip edilerek işlendiği dersler arasında çok büyük farklılıklar olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Sosyal medyayı eğitimde kullanmak için 7 farklı yol
Önceki yazı
Neden Twitter Kullanmalıyım?