Kargalama

Dijital Girişimcilik Nedir?

68 views
Yorum yapılmamış

  • Dijital girişimcilik; iş dünyası ve toplum, dijital teknoloji ile yeniden şekillenmeye devam ederken girişimciliğin hangi yöne evrileceğini / değişeceğini açıklayan bir terimdir.
  • Bu girişimcilik çeşidi, girişimci yöntem, teori ve eğitimdeki değişikliklere dikkat çeker.

Dijital girişimcilik, dijital bir dünyada girişimcilik hakkında yeni ve özgün olan her şeyi bünyesinde barındırır:

Risk alan girişimciler için müşteri bulmanın yeni yolları, ürün ve hizmetlerin tasarlanması ve sunulmasının yeni yolları, gelir elde etmenin ve maliyeti düşürmenin yeni yolları, platformlar ve ortaklarla işbirliği yapmak için yeni şanslar, yeni fırsatlar, riskler ve rekabetli ortamlar için kaynaklar.

Pratik düzeyde dijital girişimcilik, girişimci olmayı düşünen herkes için yeni olanaklar sağlar. Bazı fırsatlar daha teknik bilgi gerektirir fakat çoğunlukla dijital girişimciliğin temel becerilerini öğrenen herkes için anlaşılabilir durumdadır. Bu temel beceriler arasında çevrimiçi olarak yeni müşteriler bulmak, yeni iş fikirlerini prototip haline getirmek ve verilere dayalı iş fikirlerini geliştirmek yer alır.

Dijital Girişimcilik Hakkında Keşfedilmemiş Düşünme Biçimleri

Yeni ve pratik beceriler öğrenmenin ötesinde, dijital girişimcilik kendisi hakkında keşfedilmemiş düşünme biçimleriyle de ilgilidir. Başka bir deyişle yeni girişimcilik teorileri sunmaktadır. Bu girişimcilik çeşidi strateji, fırsat ve risk hakkında yeni sorular sorar. En iyi veri mi kazanır? Dijital olarak prototiplenmiş bir iş fikrini nasıl hayata geçirebilirim? İş fikrimi diğerlerinden daha hızlı nasıl geliştirebilirim? Farklı iş fikirleri ve gelir kaynakları arasında kolayca nasıl geçiş sağlayabilirim? İlk günden itibaren küresel bir işletme olmak hangi anlama geliyor? Ve neden dünyanın dört bir yanından insanlar işime burnunu sokmaya çalışıyor? Eğitim açısından dijital girişimcilik, yeni nesil girişimcileri doğru yola koymak için uygun olanaklar sunuyor. Girişimciliği öğrenmenin en iyi yolu “ gerçekleştirmek / girişmek“ ve bu deneyim üzerinden düşünmektir. Normalde yeni bir iş kurmak veya yeni bir ürün piyasaya sürmek maliyetli ve risklidir.

Dijital Girişimcilikle Yeni Fırsatlar

Dijital dünya, sadece yeni bir şeye başlarken önündeki engelleri yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda başarıya giden çeşitli yolları da kişinin önüne seriyor. Bu, eğitimsel olarak, olgu çalışmaları, simülasyonlar ve iş planlamalarından farklı bir dünyadır. Dijital girişimciliğin kesin tanımı hala net değildir ve bunun sebeplerinden bazıları olarak daha yeni ayak uydurulan bir oluşum olmasını ve dinamik yapısını örnek verebiliriz. Dijital teknoloji gelişmeye devam ettikçe, girişimcilik de beraberinde sürekli yenilenecektir. Belki bir gün, risk alan girişimcilerin çoğu veya tamamı “doğuştan dijital” olacak ve girişimcilik ayrı bir konu olarak piyasadan kalkacaktır. Ancak bugün için konuştuğumuzda, girişimcileri dijital dünyaya hazırlama ve daha fazla insana girişimcilik fırsatı verme konusunda gerçek bir ihtiyaç var.

Dijital girişimcilikle ilgili daha fazla bilgi elde etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Kaynak: https://www.learndigitalentrepreneurship.com/

Yazar: JP Allen

Related Articles

Herhangi bir sonuç bulunamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

İçeriği sevdiklerinle paylaş!