Dijital Dönüşüm ve Yataksız Hastane Devri

Yataksız mı hastane? Gak guk yapmıyoruz. Dijital dönüşümden, evrilmeden bahsederken gayet ciddi olduğumuzu söylemiştik. Yatakları ile bütün olarak bildiğimiz hastaneler bu ciddiyetin en güzel meyvelerini veriyor. Yataksız hastane devri başlıyor.

ABD’nin Missouri eyaletindeki Mercy Virtual Care Center yataksız hastane devrini başlattı. 54 milyon dolara mal olan hastane dijitalleşmenin sağladığı imkanlarla %100 yataksız hizmet veriyor. Hastanenin en büyük özelliği gece gündüz demeden hastalarına uzaktan sağlık hizmeti vermesi. Çeşitli tele-tıp uygulamalarına ev sahipliği yapan hastanenin 330 çalışanı, hastalar ile çift-yönlü, yüksek duyarlılıkta kameralar aracılığı ile iletişim kuruyor, onların hayati belirtilerini iPad’lerine takılabilen cihazlarla anlık olarak gözlemleyebiliyor.

Mercy Virtual Care Center, kronik hastalıkları olan 250 hasta için kendi evlerinde uzaktan bakım hizmetini sağlayacak sanal programı uygulamaya koydu. Programa dahil olan hastalardan biri 80 yaşındaki Leroy Strubberg, çeşitli kalp hastası ve en yakın hastaneye bir saat uzaklıkta yaşıyor. Mercy Virtual Care Center olmasa Strubberg’in ayda iki kez hastaneye giderek kontrolden geçmesi gerekecek.

Strubberg, bu yeni nesil hastaneye haftada iki kez iPad ile bağlanıyor. Doktorlarla görüntülü görüşme yapıyor. Ayrıca doktorlar Strubberg’e verilen bir giyilebilir cihaz ile kalp atışlarını uzaktan takip ediyor. Anormal bir durum görüldüğünde ise hastane yetkilileri Strubberg’i gidip yerinde muayene ediyor. Böylelikle hem hasta hem de hastane, zaman ve para kaybından kurtulurken daha etkili bir tedavi yönetimi izlenebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Dance of the Hillary Virüsü #dijitaltehlikeler
Önceki yazı
Blog yazarları için içerik gaklama ve #zamanlama