Blog Yazarları için Kontrol Listesi

Bu konu hakkında daha önceden SEO dostu blog yazısı için kontrol listesi isimli bir yazı yazmıştık. Bu sefer ise SEO’yu biraz daha aşacağız ve bu sefer “Gerçekten kaliteli bir yazı için neler yapabilirim?” konusuna değineceğiz ve bir de WordPress eklentisinden faydalanacağız. Sizin de bildiğiniz gibi birçok blog tarafından blog kontrol listesi için içerik yazılmış fakat kimse de çıkıp bunları nasıl daha pratik bir şekilde yapacağız diye sormamış. Evet, ofisiniz varsa blog kontrol listenizi tikli şekilde çıktı vs alabilirsiniz veya kendinizce daha farklı şeyler üretebilirsiniz. Fakat itiraf edelim ki bir süre sonra bu blog kontrol listesine bakmak çok sıkıcı bir hal almaya başlayacaktır. İşte bu yüzden, bu işin yükünü hafifletecek bir wordpress eklentisi kullanacağız. Blog yazarları için Kontrol Listesi.

Pre-Publish Post Checklist WordPress Eklentisi

Bu eklenti “Blogum için blog kontrol listesi oluşturmak istiyorum.” diyen herkes için en büyük yardımcılardan biridir. Eklentiyi kurduktan sonra kendinizce blog kontrol listenizi madde madde giriyorsunuz. Ardından da aşağıda yer alan üç farklı seçenekten birini seçiyorsunuz. Bu arada eklenti maalesef TR karakterleri desteklemiyor. Yani, listenizi oluştururken saçma karakterlerle çıkmasını istemiyorsanız sadece ingilizce karakterleri kullanmanız gerekecek. Ayrıca maalesef eklenti en fazla 5 adet tik eklememize izin veriyor.

En üstte yer alan Prevent Publishing seçeneği birçok kullanıcının beğeneceği ve kullanacağı özellik olan uyarma seçeneğidir. Bu seçeneği aktif ettiğinizde tüm kontrol listesini tamamlamadan yazıyı yayına almanızı engelliyor.

Warn User ise kontrol listesinin tamamlanmamış olduğu zamanlarda sizi uyarıyor. Böylece dikkatinizi çekiyor fakat bu modu seçerseniz şayet yayınlamak istediğiniz taktirde kontrol listesinin tamamı tamamlanmamış olsa dahi yazınızı yayına alabiliyorsunuz.

Do Nothing modunda ise eklenti sizi uyarmak namına hiçbir şey yapmıyor.

Yukarıdaki alandan tıpkı örnekte olduğu gibi istediğiniz kontrol listelerini oluşturuyorsunuz. Oluşturduğunuz kontrol listelerinden sonra ise bu kontrol listesi yazınızı yazdığınız alanda size bir pencere içerisinde geliyor. Bu kısmı da tutup en üst alana çekerseniz şayet kontrol listeniz sürekli olarak gözünüzün önünde duruyor. Böylece her yazıda “Yahu, ben ne yapacaktım ki?” diye düşünmek zorunda da kalmıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
48 Saat Sokakta ‘0 TL’ ile Yaşamak
Önceki yazı
Ekonomik Bir Romantizm: Görünmez Kalp