Bilgisayarları CIA Takip Ediyormuş!

Kargalama
54 okunma

Bu genel literatüre yerleşmiş bir cümledir. Hatta bayağı geyik üretilmiştir. Ama gerçekten öyle. Bugün okuduğum bir habere göre:

“Amerikan gizli servisinin Windows XP’den Windows 10’a kadar tüm sürümleri etkileyen bir spyware framework geliştirdiği sızdırıldı.

Athena/Hera olarak adlandırılan casus yazılım, enfekte Windows bilgisayarlara uzaktan erişim hakkı sunuyor. Böylelikle hedef sisteme ait verileri silmek, zararlı yazılım yüklemek, veri çalmak ve bunları CIA sunucularına göndermek gibi işlemler gerçekleştirebiliyor.

Athena isimli casus yazılım Windows XP’den Windows 10’a kadar tüm sistemleri etkiliyor. Hera ise Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerine sızabiliyor. Verilen bilgilere göre Athena, CIA elemanları tarafından eş zamanlı olarak konfigüre edilip, hedef sisteme sızdırılabiliyor. Zararlı yazılım sızdırıldıktan sonra, bellekte istenildiği gibi yükleme/silme gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında doğrudan hedef sistem üzerinde çeşitli faaliyetler de yürütme gücüne sahip.

Sızdırılan belgelerde belirtildiği üzere Athena, 2015 yılında Python programlama dili ile geliştirilmiş ve Windows 10 işletim sisteminden sadece 1 ay sonra piyasaya sürülmüş. CIA çalışanları, yazılımın başta Kaspersky AV olmak üzere, diğer güvenlik uygulamaları tarafından da fark edilmeyecek şekilde tasarlanması için uğraşmışlar.” Diyorlar.

Bakın aklıma ne geldi. Bundan yıllaar yıllar önce daha Windows 7’nin esamesi okunmazken Xp’de içine gömülü keylogger varmış CIA takip ediyormuş öyle denirdi.Normal olarak CIA’in işi gücü yok bizi mi takip edecek derdik.

Tabi tabi inanmıyorsan Başlat> Cmd> net user yaz görürsün derlerdi. Yazdığınızda sizin kullanıcınız dışında bir şey daha çıkardı ve sizde silerdiniz kullanıcılar bölümünden. Meğerse o keylogger CIA’ın bir sinyaliydi belki. Bak biz keylogger diyoruz ama sen sadece bu kadarla kaldığımızı sanma dercesine.

Son zamanlarda ki saldırılar gösteriyor ki ABD gizli servisi tarafından kullanılan birçok araca ait gizli bilgiler sızdırılacak.

Güncellemeleri ve anti virüs taramalarını ayrıca yedekleme yapmayı unutmayın.

Paranoyak olmadan güvenli kalmaya bakın Sevgiler..

İlginizi Çekebilir

Sonraki yazı
Hayallerinin Peşinden Giden Adam: Emre Durmuş
Önceki yazı
Ümit Sanlav WhatsApp Röportajı #kargayakonuş