Alan Adı Alırken Kargaya Denk Gelmeyin

Alan adı sektörüne yapılan yatırımlar çoğu kişinin ilgisini çekiyor. Gerek internet sektörünün cazibe merkezi gerek kolay yatırım yapılabilir olmasına öyle ama alan adı alırken ufak bir araştırma yapmak basit hatalar yapılmasını engelleyebilir.

Alan Adı Almadan Önce

Kişisel bloglarınıza, sosyal sorumluluk çalışmalarınıza, web yönetimini üstlendiğiniz işletmelere alan adı seçerken bu yazıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Yazının amacı alan adı kaydında işinizin doğru yansımasını sağlamak. Hatta yeni bir blog açmak isteyenler, sürpriz amaçlı arkadaşına site yapacaklar ve dahası için bu yazıyı okuyup alan adını öyle almanızı öneriyorum. Unutmayın alan adı yapacağınız işin ciddiyetini gösterir.

İpuçlarına geçmeden önce belirtmem gereken bir şey varsa burada bir marka ismi bulmaya çalışmıyoruz. Sadece belli alanlardaki çalışmalarınız için en uygun isimleri bulmanın püf noktalarını anlatacağız.

1) Anahtar Kelimelerinizi Seçin

Kendinize 6-7 adet anahtar kelime belirleyin. Alan adı aramaya başladığınızda, uygun bir kelime öbeği bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Akılda kalıcı olmalı, manası olmalı, okunuşu kolay olmalı diye özellikleri zihninizde sıralarken kelimeleri düşünmeyi en sona bırakıyoruz.

İlk başta konuyla ilgili olan 6-7 adet anahtar kelimeyi not edelim. Alan adını bulmamıza bize yardımcı olacak ve kelimelerin türevlerini oluşturabileceğiz.

Örneğin, bir emlakçıya site açmak istiyorsak en başta emlak kelimesi listenin başına konur. Lisenin diğer maddelerinden biri firma ismi olabilir. Web sitenin faaliyet amacına göre satılık ev, kiralık dükkan kelimeleri listede ilk iki kelimeyi takip edebilir.

2) Alan Adı Yazılışı

Etki alanı uyandırmak isteyenler alan adının yazımına önem vermeliler. Genellikle arama motorundan sitenize ulaşacak olan web kullanıcıları alan adınızın kolay yazılması, size ulaşılabilirliğin artmasını sağlar.

3) Alan Adının Kolay Hatırlanır Olması

Alan adınızı ilk okuduğunuzda, ilk izlenimde aklınızda kalmalı. Alan adını okuyan ziyaretçiler bir daha dönüp hatırlamak için bakmamalı. Zihinde kalıcı olması, bilinirliğinizi artırır.

4) Alan Adı Uzunluğu

Hem kolay yazılması hem akılda kalması için alan adınızı kısa tutun. Mesela Osmanlı İnşaat firması osmanliinsaatyapi.com.tr alan adını tescil ettirmiş. Yapı kelimesi çıkarılıp yahut inşaat kelimesi osmanliinsaat.com.tr/osmanliyapi.com.tr alan adı tescil ettirilmiş olsaydı daha iyi verim alınırdı. Aynı zamanda arama motorlarında çalışma yaparken alan adının kısa olması “kısaltılmış olması demiyorum” avantaj sağlar.

5) Alan Adının Sektörle Olan Alakası

Alan adı seçiminde önemli detaylardan biri de yaptığınız iş alanı ile alakası. Alan adınızın işinizle ilgili çağrışım yaptığından emin olun. Hatta seçtiğiniz alan adı bu bağlantıyı kuramıyorsa alan adınızı sektörünüzle ilgili kelimelerden oluşturabilirsiniz.

6) Telif Hakkı İhlalinden Kaçının

Bu çok sık yapılan bir hatadır, şirketinizi öldürebilir, hukuken başınızı derde sokabilir.  Kısa bir internet araştırması ile bu sonuca ulaşabilirsiniz.

7) Alan Adı Tescili ve Tescil Süresi

Alan adı süresini olabildiğince uzun alın ve güvenilir bir firmadan tescil edin. Uzun ömürlü tescil edilmiş alan adları arama motorları gözünde yüksek güven puanı alır.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Bilgisayarınıza Bostan Korkuluğu Olacak 5 Antivirüs Programı
Önceki yazı
İçeriklerinizin Paylaşılabilir Olması için 20 Ceviz İçi Yiyin