Uyarı: Sosyal Medya Profiliniz Kariyerinizi Gölgelemesin

Uyarı: Sosyal Medya Profiliniz Kariyerinizi Gölgelemesin

CareerBuilder adlı iş bulma sitesinin yaptığı araştırmaya göre işverenlerin %70’i yeni iş başvurularına adayların sosyal medya hesaplarını inceliyor. %7’si iş başvurusu değerlendirme süreçlerinde sosyal medya değerlendirme ölçütlerini getireceğini söylüyor. Eğer yeni bir işe başvurmayı düşünüyorsunuz potansiyel işverenlerin sizi değerlendirirken sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirebileceğini unutmayın.

Ne yazdığınıza dikkat edin! İşte yeni bir işe girmenize engel olabilecek olabilecek sosyal medya hataları. Sosyal medya araştırmasına katılan işverenlerin %57’si adayların işe almasına engel olacak sosyal medya paylaşımları tespit etmiş. Araştırmaya katılan 1000’den fazla işe alım yöneticisi ve İK profesyoneli var.

İş Başvurularında Öne Çıkan Sosyal Medya Hataları

Kışkırtıcı, uygunsuz nitelikte fotoğraf ve video paylaşımları %40
İçki, uyuşturucu kullanmaya yönelik paylaşımlar %36
Irk, cinsiyet, din vb. alanlarla ilgili ayrımcı yorumlar %31
Suç işlemeye eğilimli paylaşımlar %30
Yanlış bilgi paylaşımları %27
Zayıf iletişim becerileri %27
Bir önceki şirket ya da çalışma arkadaşlarıyla ilgili olumsuz paylaşımlar %25
Kullanıcı adının amatör olması %22
Eski şirketiyle ilgili gizli bilgi paylaşımları %20

İnsan kaynakları süreçlerinde adayla ilgili toplanabilecek her türlü bilgi şirketlere ve değerlendirme yapan kişilere kolaylık sağlamaktadır. Sosyal medya profilleri için insanlar hakkında çok yönlü derin bilgiler vermektedir. Çevrimiçi profiller insanların yetenekleri, düşünceleri, psikolojik durumları, dünya görüşleri hakkında ipuçları sağlayabilir.

Sosyal medyayı sağduyulu kullanmanız için mini bir hatırlatma yaptık. Bir metinle, fotoğrafla, video altına yapılan yorumla neleri etkileyebileceğini düşünün. Bir çarpıcı bilgi daha. Yeni iş başvurusu yapanların yanı sıra mevcut çalışanlar için gelsin. CareerBuilder’e göre, işverenlerin hemen hemen yarısına yakını (%48) şirketlerinde aktif olarak çalışan insanları araştırmak için sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. Sosyal medya profiliniz kariyerinize köstek değil destek olsun.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Enes Usta WhatsApp Röportajı #kargayakonuş
Önceki yazı
E-Ticaret Site İçi SEO Önerileri