Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş

Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Buğra Ayan çevrimiçisin ? Dijital Karga WhatsApp Röportajı yapabilir miyiz?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tabi ki memnuniyetle 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sana soracağımız bolca soru var.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İnşallah hepsine cevap verebilirim 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öncelikle seni tanıyabilir miyiz? Buğra Ayan kendini nasıl anlatır? Bir kaç cümle yeterli olur ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öyleyse genel bilgileri geçip daha öz bir şey söyleyeyim. Buğra zamanın ruhunu anlayıp, ona dahil olmak isteyen meraklı bir mühendis ve yazar 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Zamanın ruhunu anlamak için özel bir yöntemin var mı? Bir mühendis olarak teori geliştirmiş olabilirsin ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Olabildiğince önyargısız bakmak. Özel bir teori geliştirmedim ama ne kadar çok önyargıdan kurtulursak denklem o kadar kolaylaşıyor diyebilirim 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Peki, zamanın ruhu dijitalden ve çocuklardan yana olabilir mi? İletişimin dijitalden devam ettiği ve hatta yüz yüze iletişimin yerine dijitali tercih eden nesiller yetişiyor.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dediğimiz şeyi bilgi toplumuna olan yaklaşmamızın doğrusaldan üstel bir hale geçmesi olarak yorumluyorum. Elbette bu açıdan zamanın ruhuna yaklaşma şansımız olan bir şey olarak görebiliriz. Çocuklar konusunda ise iş ahlaklı bir toplum, ahlaklı bireylere gider. O konuyu tek başıma yorumlamam doğru olmaz diye düşünüyorum. Alanında uzman sosyologlarla bakmamız lazım diye düşünüyorum.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet öyle artık iletişimde “fast food” halini alıyor.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sosyologlar için fast good ifadesi faydalı olacaktır ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öğrencilerle sıkça bir araya geliyorsun. Dijital çağın çocuklarını kısaca tanımlayacak olsan neler dersin?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir çok şeye çabuk ulaştıkları için bilgiye de çabuk ulaştılar, çabuk sıkıldılar. Sistem onlara yavaş ve anlamsız geliyor. Bunu garipsemiyorum. Y kuşağından, bizim jenerasyondan, dahi kendilerini anlayan çok fazla kişi yok. Fakat onlar söz sahibi olduklarında, 30 lu yaşlarına geldiklerinde, bugün varolan mevcut denklemlerin bir çoğunu değiştirecekler. Şimdiki buhranlarını fırlamak için geriye çekilmiş bir yayın hali gibi görüyorum.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Buğra Ayan aynı zamanda popüler bir YouTuber ? YouTube videolarının izlenme sayıları hayli yüksek ve abone sayısı da. Bilirsin insanlar nasıl bu kadar yüksek aboneye ulaşıldığını merak ederler. Bununla ilgili sırlarını paylaşabilir misin? 43.425 abone bulunuyor ?? Tüyo alabiliriz. Hatta videolardan birini paylaşıyorum.

Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş:Şöyle söyleyeyim. Benim Youtube ile yakınlaşmam 2012-2013 yılları. Neredeyse bütün içeriği o yıllarda ürettim. Bir kaç yıldır içerik girmediğim halde kanal hala etkin iyi de görüntülenmesi var. Belki içeriği sürdürseydim 100.000 aboneye ulaşırdı şimdiye rahatlıkla. Kanalın varolma sebebi ücretsiz eğitimi yaymaktı. İki temel üzerinde oturuyor. Matematik ve Tarih. Şöyle düşünüyorum. Aynı havayı soluduğumbBir kişinin matematik veya tarih bilmesi benim hayatımı da kolaylaştırır. Özellikle matematik. Çünkü hepimiz 1-0 mantığıyla düşünen insanlardan yakınıyoruz. O sebeple devasa bir ücretsiz eğitim içeriği oluşturmak istedim. Yola böyle çıktı. Sırrım sevdiğim şeyleri anlatmak ve insanların hayatlarını kolaylaştırmak diyebilirim 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Etkilendiğimi söylemeliyim ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Eyvallah 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Eğitim alanında insanların faydalanabileceği(miz) bolca kaynak oluşturulması hayatı daha farklı yapardı şüphesiz. Buğra Ayan’ı YouTube da altı aydır göremiyoruz. Gözlerden uzakta kaldı ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İnşallah yakında yeni videolar gelir 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dört gözle bekliyoruz ??
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İlk Kargadan mı duyuyoruz yoksa ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hatta ilk video ile beraber duyuru yapabiliriz ???
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet, doğrudur. Tamamdır seve seve 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Favori mecralarını öğrenebilir miyiz? YouTube, Instagram, Facebook…
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu üçüne Twitter’ı da eklersek 4’ü diyebilirim.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hiç birini kayırmam diyorsun ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sosyal Ağlar Tarihi bolca dijital mecra bulunuyor. Kitap hakkında biraz bahsedilir misin?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kitabın çıkış noktası, sosyal ağlar konusundaki bilgimi temel bilgilerin, pazarlamanın ve zararlarının ötesine taşıyarak bu kültürü derinlemesine anlamaya çalışmak istemem.Fakat bu konuda yazılmış bir kaynak bulamayınca kolları sıvayıp kendim çalıştım, bir kitaba dönüştürdüm. 230 farklı sosyal ağın hikayesi detaylarıyla kitapta yer alıyor.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 230 ağın hepsi aktif kullanılan ağlar mı? Kitapta kapanmış sosyal ağlar da yer alıyor mu? Facebook dünyaca popüler bir çok ağın düşüşüne sebep olmuştur.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Şöyle. İçlerinde küresel trafiği olanlar da var, bunun için yola çıkıp kapanmış bir çok projede var. Kitaptakinin yaklaşık 2 katı projeyi inceledim fakat girişimciler için faydasını olabileceğini düşündüğüm hikayeleri yazıya döktüm.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet, Facebook Amerikan yayılmacılığının sosyal ağ boyutundaki tipik bir örneği.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Girişimciler demişken favori bir girişimin var mı? Beğendiğin sıkça takip ettiğin.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Gördüğüm en zekice iki işten biri Facebook diğeri FriendFeed. FriendFeed kapansa da internet tarihinde önemi büyük bence.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Facebook’u bilmeyen yoktur. FriendFeed’i açabilir misin biraz? Onu senin gözünde önemli kılan nedir tam olarak?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: FriendFeed’i önemli kılan aslında sosyal ağ kültürünü doğru anlaması ve buna uygun bir çok geliştirme yapması. Küçük bir örnek vereyim. Mesela Facebook’ta benim x gazetesinden yaptığım siyasi paylaşımlarımı beğenmiyorsunuz ama arkadaş listesinden çıkarmakta istemiyorsunuz. Burada benim siyasi paylaşım yaptığım: x kaynağından gelen gönderileri gizle seçeneğinin konulması çok özel bir şeydir. Bu tarz detayları düşünmek, insanlar arasındaki etkileşimin matematiğini yönetmek zekice bir iştir. FriendFeed yaptığı bir çok geliştirmeyle insanlar arasındaki sınırları çok güzel oluşturduğunu gösteriyor.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Facebook algoritmalarında bolca geliştirmenin kaynağı da olabilir
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hayalimdeki Robot projesi en çok sormak istediklerim arasında sabırla bekliyordu ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bize projeyi, çıkış hikayesini anlatabilir misin?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tam olarak nasıl çıktığını hatırlamıyorum ama “Neden çocuklar hayallerindeki robotu anlatmasın?” dedim. Sonra bunu eş dost ile paylaşınca beğendiler. Zaten eğitim projeleri için oluşturduğumuz bir 15 kişilik beyin takımı var. Orada projeyi söyledim, beğendiler. Sonra yola çıktık.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Projede çocuklar hayallerindeki robotu anlatıyor. Tüm şehirlere ulaşmaya çalışıyoruz. En son 42 şehir oldu galiba. Sürekli bir içerik gelişi var.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Amacını bir piramit gibi düşünebiliriz. En uzaktan en üst kısmı görüyor yakınlaştıkça önemi daha çok ortaya çıkıyor.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 1-Teknoloji konusunda farkındalık yaratmak. 2-Çocuklara kendi geçmişlerinden bir hayali belgelettirmek. Gelecekte o hayali gerçekleştirmeleri için bir vesile olması. 3-Farklı kültürlerdeki çocukların hepsinin teknolojinin üretici tarafına geçebileceklerini göstermek. 4-Her çocuğun insanlığı daha iyi hale getirmek için bir gücü olduğunu göstermek.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Buğra Ayan’ın hayalindeki robotu öğrenebilir miyiz?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ben bunu pek düşünmedim ama muhtemelen matematik öğreten bir öğretmen yapardım 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Matematik ile ilgili söylemek istediğin bir şeyler var mı? Özellikle öğrenmekte güçlük yaşayan adaylarımız için olabilir..
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hayatın temelinde yer alan zor bir alan
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ve bir o kadar eğlenceli aslında
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş:Öğrenmenin en kolay yolu somutlaştırmak. Günlük hayatlarında sürekli bir şekilde dönen matematiğe daha dikkatli bakarlarsa anlaması çok daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tavsiye etmek istediğin kitaplar hangileri?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Varsa fotoğraf da alabiliriz
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Çıkmış sorular bence her zaman en iyi kaynak. Onun dışında bir yayınevi tavsiyem yok 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Matematik için evet ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öğrenim haricinde okumak için var mı?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Roman, kişisel gelişim, pazarlama vb
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hımm. Düşünelim hızlıca..
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: George Orwell ve Stefan Zweig diyebilirim. İkisinin kitapları çok etkiledi beni.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En sevdiğin şehir hangisi?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İzmir 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu kolay soru hızlı cevap geldi 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aaa şaşırdığımı itiraf etmeliyim
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Neden İzmir
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Karga bazen cevizi kırıp veriyor yemesi de kolay oluyor ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Pek anlatılır gibi değil ama İzmir’de zaman geçirince çok mutlu olduğumu farkettim. Eşimin oralı olmasının dışında İzmir’de dışarda zaman geçirip sıkıldığım hiç bir an hatırlamıyorum 🙂 Karmaşık bir denklem. Anlatılmaz yaşanır diyeyim 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Favori rengin hangisi?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İzmir güzeldir ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bordo.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sıkça kullandığın üç kelime
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Abi, Hocam, Eyvallah
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Mobil uygulamalar içinde kullanmamızı tavsiye ettiğin var mı?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Telegram candır 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Güvenlik nedeniyle mi acaba ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Elbette o da var ama daha çok tüm cihazlarda web tarafının kolay çalışması. Ayrıca kalabalık değil o da güzel 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Telegram röportajı da olurmuş aslında ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Buğra Ayan için 2016 yılının en önemli olayı?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bundan on yıllar sonrasında dahi aklımda kalacak olay darbe gecesi sanırım.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Facebook profilinde oyunlaştırma ifadesine rastladık. Niş bir alan ve yine kaynak azlığı var. Oyunlaştırma ile ilgili söyleyeceklerin varsa alabiliriz.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 15 Temmuz gecesi ve sonrası şüphesiz hem akıllara hem tarihe kazındı.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Abaküs yayınlarından çıkacak diye tahmin ediyoruz?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet, inşallah.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İlk defa Karga da mı söylüyorsun yoksa ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Abaküs ile aile gibiyiz zaten.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aslında ilk defa başka bir röportajda bahsetmiştim kısa bir süre önce ama o henüz yayınlanmadı 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yayınevlerinde hep aile ortamı vardır aslında güzel bir sinerji biliriz ? Kısmet o zaman ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yaptığımız en uzun WhatsApp röportajı oldu sanırım.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kısmet diyelim 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Değerli cevapların ve vakit ayırdığın için teşekkür ederiz ? Whatsapp röportajı yapmamızı istediğin isimler var mı?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Doğrudur. Ben dijital mecra üzerinden yapılan işlerde doğru izahın biraz daha detaylı anlatımdan geçtiğine inanıyorum. Ben teşekkür ederim 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Youtuber Hakan Kaan olabilir mesela 🙂
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: WhatsApp röportajlarını nasıl buldun sorusuna biraz detaylı cevap alabiliriz o zaman ?
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Gayet keyifli. Önemli bir boşluğu dolduruyor Dijital Karga bence. Önü çok açık.
Buğra Ayan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Güzel düşüncelerin için teşekkür ederiz ? Yakın zamanda görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Yeni Dünya Son Kara Parçası: Big Data
Önceki yazı
En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.2 – Alışveriş