Amazon Neden Dünya Devi? Koronavirüs Sonrası E-Ticaret Rehberi

amazon

  • Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs dolayısıyla birçoğumuz Mart ayından bu yana hayatımızı evde geçirdik.
  • Bu süreçte aile görüşmelerimiz, iş toplantılarımız dijital dünya üzerinden organize ettik.
  • Tüm bunlarla birlikte ticareti de dijital platformlara taşıdık.
  • Fiziki temas gerektiren tüm faaliyetler asgari düzeye indirilirken dijital ortamda alışveriş bu dönemde patlama yaptı.

Herkese merhaba, bu Karga’daki ilk yazım. Bu ailenin bir parçası olmaktan dolayı hem mutlu hem de oldukça heyecanlıyım. Sizi de çok bekletmeden yazıya giriş yapmak istiyorum.

E-Ticaret Oyuncularının Koronavirüs İle İmtihanı!

İnternet kullanıcıları arasında online alışveriş sitelerinden alışveriş yapanların oranı %63’e ulaştı (We are Social, 2020, Türkiye Verisi). Bununla birlikte Ocak-Nisan ayı içerisinde tam 11,5 milyon ürün internet üzerinden satıldı. Alışveriş sitelerinin birçoğu gelen bu yoğun talebe karşılık veremeyerek stok yetiştiremediler. Kargolar ise bu süreçte yoğunluktan dolayı kota uygulaması yaptığı için çoğu siparişi zamanında teslim edemedi. Aslında bu süreç e-ticaret oyuncularının da hazırlıksız yakalandığı bir dönem oldu. Bu süreci doğru yönetemeyen markalar sınıfta kalırken, doğru iletişim kuran markalar belki de adını tarihe yazdırdı.

Kahraman Markalar

E-Ticaret müşterisinin bakış açısına göre internet ortamını sadece satış yapmak olarak gören markalar değerli marka olmuyorlar. İçinde bulunduğumuz dijital çağı doğru anlayarak ona uygun strateji ve çözüm geliştirmek olmazsa olmaz bir durum haline geldi. Özellikle müşterisiyle doğru iletişim kurarak onların gönlünü kazanan kahraman markalar bu sürecin galibi oldu. Bu süreci fırsata çevirip sürekli satışa dönük mesaj verip tek yönlü iletişim yürüten markalar ise bu süreçten büyük bir kayıpla ayrıldı. Şunu bir kez daha hatırlatmalıyız müşteriler zor günlerde yaşadıklarını kolay kolay unutmuyorlar. Koronavirüsün başladığı ilk zamanlar insanlar içinde bulunduğu psikolojik zorluk ve oluşan dayanışma ortamı gereği yaşanan aksaklıklara göz yummak zorunda kaldılar. Ancak süreç ilerledikçe kargoda ve kalitede yaşanan aksamalar müşterilere adeta pes dedirtti. Ürün kalitesi iyi olan ve kargo teslimini doğru planlayarak müşteri iletişimini yöneten tüm markalar kazandı.

Şeffaflık Kazanacak!

Müşteriyi tüketici olarak değil insan olarak gören bir anlayışın oturması bu platformların dönüşümünde önemli bir eşik olarak karşımıza çıkıyor. Müşteriler aldıkları hizmetlerden duyduğu memnuniyet ya da şikayetlerini dijital ortamda kolayca paylaşabildiği için markaların şeffaflığa eskisinden çok daha fazla önem vermesi gerekiyor. Şeffaflık ve insan odaklılık bu süreçten sonra öne çıkacak en önemli iki konu.

 

Türkiye’de E-Ticaret Ne Kadar Güvenilir?

2020 yılında Türkiye pazarında bir önceki yıla göre %39 büyüyen e-ticaret sektörü toplamda 83,1 milyar TL’lik bir rakama ulaştı. Her geçen gün büyüyen bu pazar yaşanan dijital dönüşümünde etkisiyle birçok kesimin dikkatini çekiyor. İnsanlar nasıl akıllı telefonları kullanmayı öğrenmeye çalışıyorsa günümüzde de e-ticareti öğrenmeye çalışıyor.

E-Ticarette olmazsa olmazları sıralayacak olsaydık herhalde en önemli referansımız şu an dünyanın en büyük alışveriş platformu Amazon olurdu. Burada Amazon’un neyi doğru yapıp Türkiye’de nelerin doğru yapılmadığına bakmak lazım. Türkiye’de bulunan Amazon, Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi online pazaryerleri sektörün büyük oyuncuları olarak göze çarpıyor. Burada satış yaparak ayakta kalmaya çalışan mağazaların şikayeti ise ortak; komisyon oranları. Rekabet edebilmek için piyasanın altında fiyatlara koyduğu ürününe bir de komisyon oranı eklenince satıştan kar edemeyen mağaza ve her satıştan sabit komisyon oranını alan bir pazaryeri var. Bunun dışında bir de dostluk ilişkileri ile yürüyen pazaryerleri var. Örneğin ayakkabı mağazası olan iki farklı satıcı var. X satıcı pazaryeri ile kurduğu ilişkiler sayesinde ürünlerini ilk sıralarda çıkartıyor. Y satıcısı ise tamamen doğal yollardan satış yapmaya çalışıyor ve ürünleri hep arka planda kalıyor. İkisi de aynı komisyon oranı ve reklam bütçesiyle çalışıyorlar. Tüm bunlara ek olarak bir de müşterilere karşı verdiği sözü tutmayan mağazalara karşı vurdumduymazlık var. Ürünün altında müşteri yorumlarıyla görebildiğimiz söz verdiği ürünü göndermeyen ya da farklı bir ürün göndererek müşteriyi aldatan mağazaları sırf satış yapıyorlar ve kendisine reklam vererek para kazandırıyor diye hiçbir cezai yaptırım uygulamıyorlar. Bunun gibi durumlar mağazaları daha çok kazanabilecekleri farklı platform arayışına sürüklüyor.


Amazon=Müşteri Memnuniyeti

 

E-Ticarette dünya devi Amazon ’un farkı burada ortaya çıkıyor. Müşteri memnuniyetini her şeyin üzerinde tutan yapısı hiçbir mağazaya kayırmacılık yapmaması, hata yapması halinde kaç satış yapmış olursa olsun gözünün yaşına bakmadan o mağazayı platformundan çıkarması belki de onları dünyanın en iyi markası yapıyor. Belki kısa vadede bir amazon çıkaramayız ama e-ticarette satışlarını arttırmak isteyenlere yönelik birkaç tavsiyemiz olacak.

Başarılı olmak isteyen e-ticaret oyuncularının dikkat etmesi gereken konular;

Ürün kalitesi ve ürün tanımı

Sorunsuz lojistik

İade kolaylığı ve para iade garantisi

Her süreçte, sürekli ve insan odaklı iletişim

 

Karga’yı Sosyal Medyada da Takip Edin -> www.instagram.com/dijitalkarga

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Kullandığınız Antivirüs Programı Verilerinizi Satıyor Olabilir!
Önceki yazı
Bu Basit Ama Şaşırtıcı İşlemle Spam Maillerine Veda Ediyoruz !